Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 14-06-09, 01:30
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν.. Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 76x15,5x35. 40 λίτρα δηλαδή. Τα λιτρα αυτα ειναι μικτα, τα καθαρα θα πρεπει να ειναι γυρω στα 30; Έχει υπόστρωμα για φυτά και πάνω χαλίκι 1,5-2,5mm. Είναι στρωμένο και τρέχει άδειο, με μερικά φυτα, αφού το ζευγάρι κριμπένσις που είχε μεταφέρθηκε σε μεγαλύτερο. Το νερό είναι βρύσης αλλά αν χρειαστεί μπορώ να βάλω λίγη τύρφη σε ένα φιλτράκι. Δεν θα ήθελα να το ξεστήσω και να αλλάζω υπόστρωμα, μπορώ όμως να βγάλω τα φυτά ή να το γεμίσω φυτά. Χρειάζομαι δηλαδή ψαράκια που να ζουν σε αυτές τις συνθήκες και να μην έχουν πρόβλημα με το σχετικά χονδρόκοκκο χαλίκι μου. Ότι και να γίνει δεν θέλω απλά, ψάρια για να γεμίσω το ενυδρειάκι και να είναι όμορφο, αλλά με ενδιαφέρει και η προσπάθεια για αναπαραγωγή θεωρω οτι στα λιτρα αυτα δεν μπορεις να πετυχεις αναπαραγωγη κανενος ψαριου εκτος απο μονομαχο ή τουλάχιστον ψάρια με συμπεριφορά. Καμιά ιδέα??

Αυτά που μου πέρασαν από το μυαλό είναι...
-Κάποιο ζευγαράκι tetra ή παρόμοια μικρά ψαράκια τα tetra ζουν σε κοπαδι
-Ζευγαράκι τιγράκια ομοιως ζουν σε κοπαδι αλλιως θα κυνηγιουνται συνεχως μεταξυ τους
-Ζευγαράκι λαβυρινθόψαρα (γκουράμι ή παραδίσια) το μικροτερο ειδος ειναι το Honey Gourami παλι εχεις (κατα την γνωμη) λιγα λιτρα. Παντως ψαξτο λιγο
-Species με dwarf pufers μπορουν να μπουν αρκει να ειναι αρκετα φυτεμενο για να αποφευγονται οι καυγαδες. Βεβαια θελουν ειδικη διατροφη, μπορεις να τους την παρεχεις;
-Να γίνει υφάλμιρο (Όχι απαραίτητα για αναπαραγωγή σε αυτή την περίπτωση) Το μονο που ταιριαζει στα λιτρα σου ειναι Bumblebee Goby. Σιγουρα θα ειδες το ενυδρειο που εφτιαξε ο Raven Εχεις καποιο αλλο ειδος κατα νου;

Ξέρω ότι με περιορίζει το μικρό πλάτος.
Περιμένω λοιπόν τις ιδέες σας.
Δυστυχως το ενυδρειο σου ειναι μικρο για τα περισσοτερα ειδη ψαριων. Εγω θα προτεινα ή εναν μονομαχο (δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα) ή ενυδρειο με γαριδουλες. Το εχουν κανει πολλοι εδω στο GAB και με πολυ ομορφο αποτελεσμα. Επισης θα μπορουσες ισως να βαλεις καποιο απο τα μικροτερα ειδη nannostomus. Δεν ξερω να σου πω τιποτα παραπανω για τα ψαρακια αυτα, ουτε αν μπορουν να βρεθουν καποια απο αυτα στην Θεσσαλονικη.

Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες γνωμες με ολη την καλη διαθεση. Καλη συνεχεια...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01745 seconds with 11 queries