Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 28-03-09, 14:16
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Leviathan Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκα σε μια λιμνούλα με στάσιμο νερό χρυσόψαρα τα οποία πιθανών να έχουν μεταλαχθεί(έχουν ασπρα και μάυρα μπαλώματα)και μερικά πρέπει να είναι και έτοιμα να γενήσουν!
Θέλω να φτιάξω ένα μικρό ενυδρείο διαστάσεων :πλάτος 50 cm μήκος 15cm και ύψος 20 cm!
Είμαι αρχάριος και πρώτη φορά θα ασχοληθώ!
Θα το εκτιμούσα για όποια βοήθεια!Πώς θα το φτιάξω?Πώς θα υπολογίσω πόσα λίτρα θα είναι?

Ευχαριστώ
Χρυσόψαρα μπορείς να βρεις με διάφορους συνδυασμούς χρωμάτων όπως: άσπρο, κόκκινο, πορτοκαλί, μαύρο, γκρίζο και κίτρινο. Έτσι αυτά που βρήκες σίγουρα τυγχάνει να έχουν κάποιο συνδυασμό από τα πιο πάνω χρώματα και σίγουρα δεν είναι προϊόν μετάλλαξης.

Το κάθε χρυσόψαρο σε συνθήκες ενυδρείου χρειάζεται περίπου 40 λίτρα καθαρά νερό. Το ενυδρείο που προτείθεσαι να φτιάξεις είναι υπερβολικά μικρό, τόσο που δεν θα επιβιώσουν.

Για να βρεις τα λίτρα ενός ενυδρείου, πολλαπλασιάζεις το ύψος με το πλάτος και το μίκος του.

Πόσα χρυσόψαρα έχεις πάρει και πού τα έχεις τώρα? Αν είναι πολλά και τα έχεις έστω και σε κουβά για πολλές ώρες, θα υποφέρουν από ασφυξία λόγω έλληψης οξυγώνου στο νερό και μάλλον θα πεθάνουν. Είναι δραστήρια ψάρια και απαιτούν πολύ οξυγώνο στο νερό.

Τί να πώ? Χρειάζεσαι άμεση υποστήριξη αν και νομίζω ότι έπρεπε πρώτα να προετοιμάσεις κάποιο ενυδρείο και τότε να τα έπαιρνες.

Θέλεις φίλτρο με έτοιμο βιολογικό υλικό, αεραντλία, αντιχλώριο και φυσικά μεγάλο ενυδρείο. Αν δεν έχεις τα λεφτά για ενυδρείο, υπάρχουν μεγάλες γλάστρες πολλών λίτρων που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για λίγο χρονικό διάστημα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries