Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 07-02-19, 18:36
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Αρτ, Κώστα.

Παρακάτω 2 φωτογραφίες κατά την κατασκευή, δυστυχώς δεν έβγαλα άλλες...

Έβαλα φελιζόλ στα τζάμια που ήθελα να καλύψω και προσάρμοσα σε αυτά αναμονές για τον εξοπλισμό, έβαλα και το πλαστικό (τύπου egg crate) στο πάτο για να δώσω το ύψος που ήθελα. Η γκρι σωλήνα μπήκε για να έχω χώρο για την αντλία του drip system, το κόκκινο σπιράλ για ένα fogger που ήθελα να βάλω (δε μπήκε τελικά).

Στη συνέχεια στερέωσα πλαστικά ποτηράκια στα σημεία που ήθελα να φυτέψω και πέρασα την κατασκευή με αφρό πολυουρεθάνης. Αφού στέγνωσε την έβγαλα από τη γυάλα (δεν είχα κολλήσει τα φελιζόλ στα τζάμια) και έκοψα και διαμόρφωσα τον αφρό. Μετά πέρασα με μαύρη σιλικόνη, κάλυψα με κοκοφοίνικα... υπάρχουν σχετικά βίντεο στο ιντερνετ. Πλεονέκτημα του τρόπου που το έκανα είναι οτι είχα τη δυνατότητα να δουλέψω έξω από τη γυάλα οπότε γλύτωσα πολύ καθάρισμα από το χαμό που έκανε η σιλοκόνη.

Σαν "βυθό" χρησιμοποίησα ψιλό ενυδρειακό χαλίκι. Είναι σε τέτοιο ύψος που διαβρέχεται πάντα από το νερό, οι ρίζες των φυτών είναι μέσα στο νερό, και δεν ήθελα να ρισκάρω με κάποιο είδος χώματος, φοβήθηκα μήπως αρχίσει να μυρίζει.

Το νερό είναι από ΑΟ για να περιορίσω όσο το δυνατόν τα άλατα και προσθέτω που και που από τα λιπάσματα που έχω για το ενυδρείο.

Για φως έχω ένα απλό προβολάκι led των 10 w.


Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.jpg
Εμφανίσεις:  601
Μέγεθος:  47,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.jpg
Εμφανίσεις:  588
Μέγεθος:  37,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01685 seconds with 12 queries