Θέμα: Gh 28!!!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 07-10-16, 19:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είχα ζητήσει, αλλά σήμερα που την έλαβα, δε βρήκα κάποιον αυτοματισμό
για να παίρνω νερό όσμωσης πριν την προσθήκη ιχνοστοιχείων.
Έχω στείλει e-mail στα παιδιά, αλλά φαντάζομαι με ένα απλό Τ κι ένα βανάκι
να μπορώ να το κάνω εύκολα.
-------------------------
Τελικά υπάρχει το σύστημα! Μου απάντησαν μόλις στο e-mail και μου εξήγησαν
ποιο είναι. Εγώ νόμιζα ότι ήταν κάτι άλλο αυτό! Πω πω, τους ζάλισα τους ανθρώπους...

Οφείλω πάντως να επισημάνω την άριστη εξυπηρέτηση και τις αναλυτικότατες απαντήσεις σε κάθε απορία μου!
Κράτα το
TDS meter να παρεις για να ελεγχεις ευκολα το νερο.

Παντως αν βαλεις νορμαλ ψαρια, δεν κανει το νερο κατευθειαν απο την ωσμωση.
Η σωστη ωσμωση (που δεν εχει καποιο προβλημα) βγαζει νερο με 0-5% tds που εχει το νερο που μπαινει στην ΑΟ.
Πχ αν το νερο σου εχει tds 500 ppm, θα σου βγαζει φυσιολογικα tds γυρω στα 10-25 ppm συνηθως.
Αυτο ειναι dGH 1 και κατι. (17.8 = 1 dGH)
Τα νορμαλ ψαρια ζουν σε πιο ψηλο GH. (βλεπεις το προφιλ του καθε ψαριου φυσικα, για να ξερεις)
Θα πρεπει να προσθετεις μεταλλικα αλατα και ιχνοστοιχεια ή θα πρεπει να βαζεις και νερο απο τη βρυση σε μια μιξη για να ειναι σωστη η GH για τα ψαρια.
Εκτος κι αν βαζεις απο αυτο που θα πινετε (μετα τον εμπλουτισμο). Ρωτα τους παντως αν μπορεις να το κανεις αυτο. Αναλογα τι στησιμο εχει γινει.


Να αλλαζεις τα προφιλτρα (που ειναι τα φτηνα ανταλλακτικα) εγκαιρα, για να μη χαλασει η μεμβρανη (που ειναι το ακριβο ανταλλακτικο).
Θα σε ενημερωσαν σχετικα πιστευω μεχρι ποσα λιτρα κραταει το καθε προφιλτρο.
Να παρεις 1-2 σετ προφιλτρα ανταλλακτικα να εχεις, μην τρεχεις τελευταια ωρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries