Θέμα: Kynigito S.O.S
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 26-09-09, 20:10
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Η φωτογραφία δεν βοηθάει αλλά φαίνεται να...

... είναι και τα 3 χρυσόψαρα. Το κίτρινο μοιάζει με common, το κόκκινο comet και το άλλο shubukin. Το πρόβλημα με το κυνηγητό είναι νομίζω δευτερεύον... Έτσι κι αλλιώς τα ψαράκια αυτά δε θα μπορούσαν να ζήσουν μέσα σ αυτή τη γυάλα για πολύ. Τα χρυσόψαρα πρέπει να ξέρεις ότι χρειάζονται αρκετά λίτρα για να ζήσουν αξιοπρεπώς. Κανονικά είναι ψάρια λίμνης και για να φιλοξενηθούν σε ενυδρείο θα πρέπει να διαθέτουν 30-40 λίτρα νερό το καθένα... Ξέρω ότι αυτό έρχεται σε αντίθεση με όσα ξέρεις και έχεις δει μέχρι τώρα... Κι εγώ ετσι ξεκίνησα (3 χρυσόψαρα σε 11 λίτρα) μέχρι που βρήκα τα ενυδρειακά φόρουμ και ενημερώθηκα σωστά. Ξεκίνα διάβασμα με τα υπομνήματα της κατηγορίας "κρύο νερό" http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24 και ότι χρειαστείς τα ξαναλέμε. Δυστυχώς αν δεν μπορείς να προμηθευτείς άμεσα κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο μάλλον θα πρέπεις να δώσεις τα ψαράκια σου αλλού (πίσω στο μαγαζί ή σε κάποιον χομπίστα με κατάλληλες συνθήκες) αλλιώς σύντομα θα αρχίσουν σοβαρότερα προβλήματα (ασθένειες κλπ)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01396 seconds with 11 queries