Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 22-08-06, 15:46
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Λοιπόν, μετά από καιρό, αποφάσισα να επαναφέρω το topic στο θέμα του γιατί τελευταία είχαμε ξεφύγει με καννιβαλισμούς και φαγώματα! Είχα καιρό να στείλω φωτογραφίες και ανεβάζω μερικές μαζεμένες. Στις παρατηρήσεις που έχω να κάνω εγώ είναι: 1) Όσοι το σκέφτεστε για δίσκους, ετοιμαστείτε για πολλούς κουβάδες νερό αδέρφια! 2) Τα περισσότερο φυτά δεν είναι συμβατά λόγω υψηλής θερμοκρασίας που απαιτούν οι δίσκοι (γύρω στους 30). 3) Μετά από έναν περίπου χρόνο, εξακολουθώ να μην έχω βρει τον ιδανικό συνδιασμό μεταξύ υψηλού φωτός, DIY CO2 και υγρών μικρο και μακροστοιχείων, με αποτέλεσμα να έχω άλγη (αλλά ελεγχόμενη) παρόλες τις 3 εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 35%. 4) Έφυγα για διακοπές 1 περίπου βδομάδα. Αποφάσισα να μην αφήσω κανέναν να ταίσει τα ψάρια, να βάζει υγρά και να ανάβει φύτα. Μόνο με τα φίλτρα λοιπόν στο ρεύμα, χωρίς καθόλου φως για μια βδομάδα, γύρισα βρίσκοντας ένα ενυδρείο λαμπίκο, όλη την άλγη εξαφανισμένη, τα ψάρια και τα φυτά υγιέστατα! Λυπόμουν να κάνω αλλαγή νερού! Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά αυτή είναι η αλήθεια...
Όπως πάντα, σχόλια και προτάσεις ευπρόσδεκτα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00504 (Small).JPG
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  60,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00506 (Small).JPG
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  64,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00507 (Small).JPG
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  69,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00511 (Small).JPG
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  34,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00515 (Small).JPG
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  47,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,26877 seconds with 12 queries