Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 16-09-12, 23:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το να περνας το νερο της αλλαγης απο sterilizer (αληθινο sterilizer τουλαχιστο καμια εκατοστη βαττ, οχι απο τα jumbo...) αν και υπερβολη, δεν ειναι κακο, οπως και σε μια καραντινα παλι θα ηταν οκ αφου ενας οργανισμος που νοσει καλο ειναι να μπαινει κατα τη διαρκεια της θεραπειας του σε αποστειρωμενο περιβαλλον, αλλα το να δημιουργησεις ενα αποστειρωμενο ενυδρειο σιγουρα ειναι κακο, και ειναι απλη λογικη: οταν το ανοσιοποιητικο ενος οργανισμου αδρανει μετα αρχιζουν τα προβληματα.
Για μενα οχι μονο αχρειαστη ειναι αλλα κι επικινδυνη δυνητικα βεβαια και μακροχρονια.
Ακομα και στους αστροναυτες οταν ειναι να παραμεινουν πολυ καιρο σε σταθμους προσπαθουν να τους εισαγουν μικροοργανισμους στο σωμα ωστε να μην ειναι σε ενα μονιμα στειρο περιβαλλον (και μιλαμε για ενηλικες που ετσι κι αλλιως εχουν τα καταλληλα αντισωματα)

Το παράδειγμά σου Nick είναι πολύ σωστό! Μπορεί όμως μια τέτοια λάμπα να δημιουργήσει απόλυτη αποστείρωση στο ενυδρείο; Το συγκεκριμένο φίλτρο όπως θα είδες έχει 5Watt. Αν πάλι θα έπαιρνα μια ξεχωριστή, θα έπαιρνα μια 15 - 20 Watt (έχω δει αρκετές 18Watt). Το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα. Πιστεύεις πως θα δημιουργούσα τέτοιο πρόβλημα (αδράνεια ανοσοποιητικού συστήματος) στα ψάρια μου με αυτά τα watt (5 ή ακόμη και 18 ) ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 16-09-12 στις 23:24 Αιτία: διορθωση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01762 seconds with 11 queries