Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 17-12-10, 02:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχω καταλάβει καλά... η κΗ καθορίζει το πόσο "σταθερό" είναι το pH. Όσο πιο χαμηλή η kH τόσο πιο απότομες οι μεταβολές που επέρχονται στο pH. Με την ανάμιξη νερού βρύσης στο βαρέλι προετοιμασίας αυτό διορθώνεται "μόνιμα";

Ουσιαστικά η απορία μου είναι αν εγώ φτιάξω το νερό πχ την Τετάρτη με Α/Ο και βρύσης εκεί που το θέλω, αν δεν βάλω κυκοφοριτή μέχρι πχ την Κυριακή που θα κάνω την αλλαγή αλλά τον βάλω μερικές ώρες για οξυγόνωση, το νερό που θα έχω την στιγμή της αλλαγής στο βαρέλι θα είναι όπως την στιγμή που ανακάτεψα την Α/Ο με της βρύσης;
1. Η χαμηλη kH δεν εξασφαλιζει αποτομες μεταβολες του pH, εξασφαλιζει απλα πιο ευκολες μεταβολες. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
Οχι λοιπον απαραιτητα αποτομες σε επιπεδο να κινδυνευουν τα ψαρια. Χρειαζονται "μεγαλα μεσα" για να γινει αυτο. Πχ μηδενικο kH και μοπυμουνισμα με διοξειδιο.
Ναι "διορθωνεται" η τιμη kH με μιξη με νερο βρυσης, με απλο υπολογισμο.
πχ kH ΑΟ: μηδεν, kH βρυσης 8, νερο μιξη 50-50% kH:5.

2. Καταρχας δεν πρεπει να μενει ακινητο νερο της βρυσης οπως ειπαμε. Απο εκει και μετα δεν θα εβλεπες μεγαλες διαφορες στο πεχα απο την κυκλοφορια. Εδω το νερο ΑΟ δεν μπορει να επηρεασει αμεσα το πεχα στο νερο του ενυδρειουθα το επηρεασει στο βαρελι?
Χρειαζονται αλλοι παραγοντες για να πεσει το πεχα,λογω χαμηλοτερης kH,
Αυτοι ειναι οπως ειπα κι αλλου, τα φωσφορικα απο τις τροφες, τα οργανικα, το διοξειδιο απο την αναπνοη των ψαριων, η τυρφη στο φιλτρο ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ είπα κάτι άλλο???
Αν καταλαβα σωστα, γραφεις οτι εχει μηδενικο pH.
PH: 0
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-12-10 στις 02:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01511 seconds with 11 queries