Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 16-12-10, 14:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη είναι σχετικά «ασταθής»
Μυθος για μενα. Μια χαρα σταθερες τιμες εχω.
Τα σαλιγγαρια ειναι πιο επικινδυνα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ χρησιμοποιώ και τα 2, η Α/Ο γεμίζει βαρελάκι, στο οποίο δουλεύει κυκλοφορητής και υπάρχει και τύρφη, το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Κι εγω. Μονη της η ΑΟ δεν θα φερει τις τιμες ευκολα εκει που θελουμε, ιδιως αν δεν ειναι "παλιο" το ενυδρειο ή/και δεν το αφηνουμε χωρις συχνες αλλαγες.
Εκανα ενα πειραμα, και βαζω μιξη ΑΟ βρυση (σε παλιο μαλιστα ενυδρειο), αλλα χωρις να τυρφαρω το νερο, αλλα παιρνω το χρωμα απο ενα υγρο εκχυλισμα ταννινων και χουμικων (που δεν επηρεαζει τιμες), ταυτοχρονα εφυγαν και τα πολλα applenails και οι τιμες πηραν τον ανηφορο, κατα μια μοναδα τουλαχιστον το πεχα.
Πριν εβαζα 70%-30% βρυση-ΑΟ και επεξεργασια με τυρφη και ειχα 5 πεχα και τωρα βαζω 50-50 χωρις τυρφη και εχω 6.7 (σχεδον οσο και την βρυσης μου 6.9-7.1)
Πρν εκανα αλλαγη καθε εβδομαδα 30% και τωρα καθε 3 μερες 20% (συχνες αλλαγες = πιο καθαρο νερο μεν αλλα και πιο ψηλο πεχα)
Τωρα πειραματιζομαι με τα ιδια (50-50 χωρις τυρφη) αλλα με εβδομαδιαιες παλι αλλαγες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην παραλείψουμε και τα φύλλα κατάπα που κάνουν παρόμοια δουλειά.
Ναι αλλα θελει πολλα και πιο πολυ συνεισφέρουν στο χρωμα παρα στις τιμες.
Και γεμιζουν βρωμια το βυθο αν δεν τα βγαζουμε πανω στο 15νθημερο ή δεν τα βαζουμε σε δυχτι κοντα στην εξοδο του νερου απο το φιλτρο
Εκτος κι αν χρησιμοποιησουμε αλλα φυλα που δεν λιωνουν τοσο γρηγορα, πχ πλατανοφυλλα, βελανιδια, καρυδια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01546 seconds with 11 queries