Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-10-15, 14:34
Vassilis Ο χρήστης Vassilis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2015
Περιοχή: Nikaia
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Απόπειρα στα αλάτια

Μετά από μια μικρή διαδρομή 1,5 χρόνου περίπου στο γλυκό και φυτεμένου έιπα να κάνω μια απόπειρα στο θαλασσινό καθώς τότε που ξεκινούσα μου φάνηκε απαγορευτικό χρηματικά. Τώρα χρησιμοποιώντας υπάρχων εξοπλισμό μου ήρθε λίγο πιο γλυκά.
Λοιπόν περιμένω το Σάββατο το έπιπλο που παράγγειλα και ξεκινάω σιγά σιγά μια απόπειρα στα αλάτια με το 60λιτρο που έχω.
Από το διάβασμα που έκανα τα βήματα θα είναι:
Το νερό θα φτιαχτεί μέσα στο ενυδρείο με αλάτι και τους κυκλοφορητές και θερμοστάτη και την 2η ημέρα από ότι διάβασα θα δω την αλατότητα.
Εφόσον η αλατότητα είναι σωστή, την 3η ημέρα μπαίνει ο ζωντανός βράχος και αραγωνίτης. Επιπλέον μπαίνει το εσωτερικό φίλτρο με σφουγγαράκια και στη θέση του βιολογικού άνθρακας και αντιφώσφωρο. Από το μαγαζί μου έδωσαν και βακτήρια να προσθέσω για βοήθεια.
Tο skimmer μου είπε να το βάλω την 2η εβδομάδα.
Κάνω μετρήσεις – Κάθε πότε ?? Τι περιμένω να δω?? Λόγω του ότι είναι ζωντανός ο βράχος θα δω αμμωνία? Ή περιμένω μόνο να πέσουν τα νιτρικά??
Φώτα δεν ανάβω καθόλου?? Έχω ένα φωτιστικό με 2 Τ5 2χ24W και θα έχουν τις ATI Aqua Blue Special & Actinic. Δεν τις έχω αγοράσει ακόμη – Μου προτάθηκαν από το μαγαζί.
Μόλις πέσουν τα νιτρικά βάζω 1-2 ψαράκια.
Αλλαγές λέω να κάνω κάθε 2 εβδομάδες 10%.
Προχώρησα πολύ αλλά σαν βήματα συμφωνείτε?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01571 seconds with 11 queries