Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 27-04-21, 00:03
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ωχ παλικάρι μου βάσανο που σου ρίχνει το πράγμα.. σίγουρα έγιναν καλύτερα τα πράγματα όμως δεν σε αφήνει να ησυχάσεις ο διάολος..

Θα σου πω τα τελευταία που φαντάζομαι κι αν θέλεις το παλεύεις λίγο ακόμα, ειλικρινά πάντως αισθάνομαι σαν να σου δίνω με το σταγονόμετρο τις πληροφορίες ενώ ξέρω πως κι ο ίδιος το αντιλαμβάνεσαι, κι εγώ από τη δική σου εμπειρία μαθαίνω περισσότερα γι αυτό το μαραφέτι.!
Η πρώτη επαφή που είχα ποτέ μου με μανόμετρο ήταν πριν 2 μόλις μήνες που πήρα το δικό μου..

Μια ακόμα σκέψη λοιπόν..

Θεωρώ δύσκολο να χάνεται μετά την μεγάλη στρόφιγγα (με το λογότυπο εννοώ) του μανόμετρου το διοξείδιο αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις και ποτέ όπως λέει ο σοφός λαός. Φαντάζομαι λοιπόν ότι εκτός από το σημείο που έλυσες και επισκεύασες, υπάρχουν κι άλλα orings που απαιτούν έλεγχο μιας και το πρόβλημα δεν λύθηκε παντελώς όπως δείχνει.
Στα "ρολόγια" του μανομετρου, στη σωλήνωση που φεύγει προς την ηλεκτροβάνα, στη μικρή στρόφιγγα που βρίσκεται στο ακρο για να ρυθμίζεις τις φυσαλίδες.. λογικά όλα αυτά θα κρύβουν κι από ένα μικρό oring στα σπειρώματα που ενώνουν το κάθε κομμάτι με το διπλανό του..
Αν μπορείς να αρχίσεις να τα ξεβιδώνεις κομμάτι κομμάτι ελέγχοντας κάθε φορά που θα βγάλεις κάτι τι βρίσκεται από κάτω..
Έχω την εντύπωση επίσης ότι το Co2 μακροχρόνια ξεραίνει λαστιχάκια και πλαστικά μέρη όπως ανεπίστροφες βαλβίδες στη σωλήνωση για παράδειγμα. Άρα θα μπορούσε να έχει μέρες ξερανει και κάτι από εκεί.

Κι άλλη σκέψη που την κάνω ξανά και ξανά για τη φλάντζα που ενώνει το μανόμετρο με τη φιάλη, μάλλον το έχεις διπλοτσεκάρει αυτό όμως (με όποιο τρόπο μπορείς τέλος πάντων)..

Θα μιλούσα και για διαρροή που θα μπορούσε να υπάρχει σε σημείο της φιάλης αλλά είναι το τελευταίο σενάριο και μάλλον το πιο απίθανο - άσε που θα το έχει ελέγξει και αυτός που σου τη γέμισε υποθέτω και θα το ήξερες ήδη..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01583 seconds with 11 queries