Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #71  
Παλιά 08-05-14, 23:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Σπύρο και ξέχασα να σου πω πως τα ανεμιστηράκια που έχω είναι 80αρια και το ενυδρείο μου τροπικό. Άρα μιλάω αν έχεις τροπικό με 2 καλά 80αρια ή 90αρια πιστεύω πως θα είσαι εντάξει. Με σύγκριση το περσινό καλοκαίρι που στην Αθήνα ήταν σχετικά ήπιο, δούλεψα τα ανεμιστηράκια στα 9 Volt συνέχεια γιατί δεν είχα τον STC-1000. Να έχεις υπόψη σου πως τα ανεμιστηράκια , και ειδικά σε συνεχή λειτουργία προκαλούν πολύ μεγάλη εξάτμιση, για αυτό χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή. Αν δεν έχεις κοντρόλλερ όπως ο STC-1000 (που θα σου πρότεινα να πάρεις) να πάρεις μετασχηματιστή με μεταβλητό voltage έτσι ώστε να μην λειτουργούν συνέχεια στα 12 Volt αλλά πιο χαμηλά (ξεκινάς με 6 Volt, όταν ζεστάνει πιο πολύ ο καιρός τα λειτουργείς στα 9 Volt, και στις μεγάλες ζέστες το βάζεις στα 12 Volt). Αν τα λειτουργείς μόνιμα στα 12 Volt η εξάτμιση θα είναι πολύ μεγάλη και θα πρέπει να αναπληρώνεις συνέχεια (που και αυτό θέλει προσοχή, γιατί αν έχεις ψάρια μαλακού νερού θα σου ανέβουν οι σκληρότητες). Το καλό με έναν κοντρόλερ είναι πως τα ανεμιστηράκια θα λειτουργούν μόνο όταν θα είναι απαραίτητο και η εξάτμιση θα είναι λιγότερη, εκτός βέβαια από τις μεγάλες ζέστες που αναγκαστικά θα λειτουργούν συνέχεια.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01420 seconds with 11 queries