Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 15-08-11, 20:26
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ irongud! Εφ'όσον είσαι "ειδικός" σε βομβαρδίζω με μερικές ακόμη ερωτήσεις, και απαντάς αν και σε όσες θέλεις. Συγνώμη για το "σεντόνι" και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σου.

1) οποιοδήποτε "εποξικό μίνιο 2 συστατικών" με καλύπτει;

2) 3 χέρια μίνιο είναι καλύτερα από 2 χέρια;

3) Η βάση θα επενδυθεί. Το εποξικό χρώμα δε μου προσφέρει τίποτα παραπάνω σε ότι αφορά την προστασία από το αλατόνερο;

4) Το εποξικό μίνιο το περνάω κατευθείαν στο γυμνό σίδερο; Να το καθαρίσω πρώτα με white spirit ή κάτι τέτοιο;

5) Η βάση όπως είναι έχει μερικά σημεία επιφανειακής σκουριάς (είναι καινούργιο το σίδερο, απλά σε μερικά σημεία έχει κάτι σαν "λεκέ" επιφανιακά, ο οποίως φεύγει αμέσως με πολύ ελαφρό τρίψιμο). Όμως, σε μερικά σημεία κοντά σε γωνίες κλπ είναι δύσκολο να τρίψω. Είναι ΟΚ να περάσω το μίνιο κατευθείαν, ή πρέπει να βεβαιωθώ ότι έχει φύγει και το παραμικρό σημάδι σκουριάς; Αν μου "ξεφύγει" κάποιο σημείο θα δημιουργήσει πρόβλημα εσωτερικά αργότερα;

6) Όπου έχω καλύψει κενά/χαραμάδες με εποξικό στόκο θα είναι ΟΚ με το μίνιο από πάνω ή αντιδρούν τα 2 τους;

7) Στο πλάι της βάση έχω κολλησει και 4 κοντά κομμάτια κοιλοδοκό που "βλέπουν" πλάγια προς τον τοίχο και οι άκρες τους προς τον τοίχο είναι _ανοιχτές_ (άρα θα μπορούσε να εισχωρήσει υγρασία π.χ.). Σκέφτομαι μετά τη βαφή να τα κλείσω με πλαστικές τάπες + σιλικόνη ώστε να στεγανοποιηθούν. Εϊναι σωστή σαν σκέψη;

8 ) Τα πόδια της βάσης είναι πλαστικά με ρεγουλατόρους. Έχει νόημα να προσπαθήσω να στεγανοποιήσω με κάποιο τρόπο τη "χαραμάδα" ανάμεσα στην πλαστική τάπα του ρεγουλατόρου (εκεί που εφαρμόζει στην κοιλοδοκό) και το μέταλλο; Π.χ. με σιλικόνη; Ή απλά το βάφω απο πάνω και τελειώνω;

και πάλι ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01938 seconds with 11 queries