Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 26-06-17, 23:40
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGGELOSAR Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω 8 ώρες φωτισμού με 4 Τ8, 54W η κάθε μία. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο, έχει Co2 που έχει πλέον μειωθεί στη μία φυσαλίδα το δευτερόλεπτο. Πλέον έχω και την αεραντλία ανοιγμένη όλο το εικοσιτετράωρο και μοιράζω την παροχή οξυγόνου στο ενυδρείο και το δοχείο παρασκευής νερού! Υπάρχει όμως πράγματι μειωμένη ποσότητα οξυγώνου στο ενυδρείο και αυτό είναι εμφανές και δια γυμνού οφθαλμού! Το χειμώνα μετά από τρείς ώρες λειτουργίας του φωτισμού, από τα φυτά ανέρχονταν φυσαλίδες και στο γρασιδάκι υπήρχαν αφθονες φυσαλίδες του παραγόμενου οξυγώνου. Αυτό πλέον δεν παρατηρείται καθώς η θερμοκρασία είναι σημαντικά αυξημένη πάνω και το co2 είναι μειωμένο στο μισό! Η μείωση του διοξειδείου, έγινε για δύο λόγους. Λόγω της χρήσης τύρφης στη παρασκευή νερού και στο φίλτρο, το ΡΗ έχει πέσει στο 6.1 με 6.3 , και δεν θέλω να το ρίξω περισσότερο. Επιπλέον, λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας, δε θέλω μεγάλη ποσότητα διοξειδείου, που ίσως θα δυσκολέψει τα ψάρια. Ισως όμως το παρακάνω με το τάισμα , καθώς, λόγω ύπαρξης πολλών μωρών γαρίδας και πρόσφατα μωρών lemon tetra, ρίχνω καθημερινά μία τριμένη ταμπλέτα σπιρουλίνας και νωπή τροφή ( φλούδες αγγουριού, ντομάτας, ροδάκινου και βερύκοκου). Παρότι έχω σχεδόν καταργήσει το λίπάσματα, τα νιτρικά παραμένουν σε θετικό πρόσιμο (5-10%) και τα φυτά, είναι σε καλή κατάσταση, παρά την green spot άλγη στο τζάμι και τις ανούμπιες) που είναι εμφανώς αυξημένη!
Μάλιστα, δεν μπορείς να μειώσεις όπως βλέπω ούτε τον φωτισμό σου γιατί θα χαλάσουν τα φυτά σου. Επίσης να ξέρεις πως τα ανεμιστηράκια του πλαισίου τα συγκεκριμένα έχουν όπως ειπες ροή αέρα κάπου στα 35 αν θυμάμαι καλά cfm. Ίσως για καλύτερα αποτελέσματα θα έπρεπε να μπουν πιο ισχυροί ανεμιστήρες. Π.χ. εγώ τώρα για το μεγάλο Παρήγγειλα από το skroutz τέσσερις με ροή αέρα 80 cfm, δηλαδή περίπου δίπλα από τα δικά σου, που τα χρησιμοποιώ στο μικρο το εικοσαλιτρο με εξαιρετικά αποτελέσματα... Λυπάμαι που στο λέω αλλά μπορεί και να είναι σχετικά αδύναμα . Πάλι κάνουν δουλειά αλλά όχι πολύ καλή δουλειά Φταίει πάντα βέβαια και το μεγεθος του ενυδρείου σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01926 seconds with 11 queries