Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 15-09-18, 08:32
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

και εγώ το πιστεύω, τα 17λτ είναι πολύ λίγα για τέτοιο ψάρι και καλύτερα ή να τα επιστρέψεις ή δώσε τα σε φίλο σου αν έχει πιο μεγάλο ή ακόμα καλύτερα λίμνη.
Εγώ νομίζω στα 17λτ αν το πήρες ήδη είσαι αρκετά μικρός για να βάλεις και μονομάχο ακόμα, αν το πήρες όμως το έχεις.
Προτείνω λίγη υπομονή και μια μικρή αναζήτηση στο φόρουμ για να δεις πως μπορείς να το κάνεις ένα μικρό φυτεμένο ή φυσικό ακόμα καλύτερα αφού λες οτι δυσκολεύεσαι, τι ενοώ?
Μπορείς να βάλεις φυσικό χαλίκι ποταμίσιο ή παραλίας, ρώτα όμως πρώτα εδώ να σου λένε, επειδή κάποια πετρώματα δεν κάνουν ή μπορεί να θέλουν βράσιμο πρώτα ή κάτι άλλο, μπορείς να κάνεις μια διακόσμηση δικιά σου με ξύλα και ξερά φύλλα, πλατάνου νομίζω κάνουν, να φτιάξεις ένα περιβάλλον ποταμίσιο, που λέω εγώ τώρα θα μπορούσες να βάλεις μονομάχο ή 5 μικρά tetra, λέω πάλι εγώ και ξέρω θα συναντήσω αντιδράσεις. Περισσότερο ακόμα επιμένω στο θέμα του μονομάχου, καθώς ξέρω ότι βασανίζονται στα 200 μιλιλίτρα νερό, οπότε το να τον βάλεις στα 17 λίτρα θεωρώ ότι το ωραίο φτερωτό ψαράκι θα το βρει παράδεισο.
Κάνε ένα κόπο και μέτρησε το ενυδρείο σου να μας πεις εδώ. Μερικές φορές τα λίτρα δεν είναι όσα λένε.
πες εκατοστά Υψος:........
μήκος:............
βάθος:............
φίλτρο θεωρώ ότι θα χρειαστείς. Ταλαιπωρία είναι να αλλάζεις το νερό τακτικά, ούτε καλές συνθήκες θα πετύχεις και το ψάρι ταλαιπωρείς.
Τα δύο φυλλαράκια που σου είπαν είναι λίγα 10 βάλε ανάλογα το μέγεθος και λεω μέσο όρο 2 φορές τη μέρα. Να δεις τα ψάρια να κάνουν περίπου ένα λεπτό να φάνε την τροφή τους.
Τα shubunkin αν μείνεις σε αυτά. Κοίτα για πιο μεγάλο, εγώ λέω 50λτ τα δυο είναι επιικος λίγο, κατά εμένα τα 3 ψάρια θέλουν 100λτ. Κοίτα για πιο μεγάλη γυάλα ακόμα μεταχειρισμένη από φόρουμ ή αγγελίες χρυσής ευκαιρίας που να έχει το μέγεθος που θες και να χαρείς τα ψάρια σου.
Φίλτρο, φάρμακο, προσοχή θέλουν και τα μικρά και τα ενυδρεία των 100λτ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01542 seconds with 11 queries