Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-02-18, 20:46
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα και σε ευχαριστώ.

δηλαδή αυτό που μου είπανε στο πετ σοπ, αλλαγή νερού κάθε μήνα, αλλαγή σφουγγαριού του φίλτρου κάθε 6 μήνες και αλλαγή του άνθρακα κάθε μήνα, δεν ισχύουν?

οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 40x22x22 (μήκος,βάθος,ύψος) και δεν έχω θερμοστάτη μιας και μου είπαν πως δεν χρειάζεται στα χρυσόψαρα.

δηλαδή το φίλτρο με σφουγγάρι και άνθρακα δεν αρκεί? τι παραπάνω θέλει τότε?

είναι αλήθεια πάντως πως δεν φανταζόμουν πως θα το ψάχνω μόνος μου και θα βασιζόμουν στην γνώμη των ειδικών του πετ σοπ.

τι ψαράκια προτείνεις τότε και σε τι αναλογία?
Οπωτε Δν είναι 60λιτρα το ενυδρείο σου... Είναι κατά πολύ μικρότερο... Είναι 20 λίτρα... Οριακά είσαι για ένα μονομάχο μέσα αν δεν κάνω λαθοσ αλλιώς πας σε μόνο γαρίδες... Ένα εξωτερικό φίλτρο μικρό με βιολογικό υλικό θα ήταν το ιδανικό μιας και χρειάζεσαι και χώρο που Δν περισσεύει... Γενικά ποτέ μην εμπιστεύεσαι petshop το μόνο μέλημα τους είναι να πουλήσουν.. Για αυτό άλλωστε και πουλάνε χρυσόψαρα σε γυάλες... Ένα ψάρι που έχεις μέσο όρο ηλικίας 10-12 έτη και μέγιστο Μήκος 30-40 εκατοστά Δν μπορεί να το πουλάνε σε γυάλα το 5 λίτρων... Το πρώτο π έχεις να κανείς είναι στρωθεί το ενυδρείο σωστά. Αυτό διαρκεί συνήθως 3-5 βδομαδες αναλόγως.. Θα χρειαστείς τεστ αμμωνίας...Όταν εκμηδενιστεί η αμμωνία τότε θα μπορείς να βάλεις το μονομαχο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries