Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 22-01-16, 12:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βαμβάκι θα αλλάξεις έτσι και αλλιώς, αυτό μπορουμε να το αλλάζουμε πολύ τακτικά , και πρέπει να το αλλάζουμε τακτικα γιατι πιάνει πολύ βρώμα. Το βιολογικό υλικο , αφου είναι σε ενυδρείο που ήδη λειτουργει και δεν έχει αλλάξει ποτε ή δεν το έχεις βράσει ποτέ, καλό ειναι να αλλάξεις το 1/3 μόνο.
Ελαφρόπετρα θα πάρεις αυτή http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290
τη πλενεις πολύ καλά γιατι βγάζει σκόνη, πολύ σκόνη, αν μπορείς καθαρίζες τυχον μαυρα πετραδακια που θα βρεις, αν βρεις, και εισαι μια χαρα.
Με το σακι αυτο ελαφρόπετρα θα έχεις βιολογικο υλικο για χρονια, πολλά χρόνια
Να σου πω τι κάνω εγω, πλένω όλο το σακι ελαφρόπετρα καλα, πολύ καλα, τωρα το χειμώνα επειδη δεν έχει ηλιο τη βάζω σε ενα ταψι και τη βάζω στο φουρνο, την αφήνω μέχρι να στεγνωσει καλά, τελείως, περιμενω να κρυώσει για να μη καώ, παιρνω όσο θέλω , και την υπολοιπη την βάζω σε μια σακουλα και τη φυλάω, έτσι έχω πάντα έτοιμη και στεγνη, γιατι αν μεινει βρεγμένη θα πιάσει μουχλα. Το καλοκαιρι αφήνω το ταψι στον Ηλιο μέχρι να στεγνωσει καλά, και την φυλάω με τον ίδιο τρόπο.
Οταν ειναι καιρός να αλλάξω λίγη, κοιτάζω ποιος θέλει μπολι, του δίνω αυτη που θέλω να αλλάξω και βάζω καινουρια, ετσι και μπολι δινω σε όποιον χρειαστεί και πάντα έχω καθαρο βιολογικο υλικό. Μπολι βεβαια δίνεις αν δεν έχει υπάρξει ασθένεια τους τελευταιους 6 μήνες στο ενυδρείο.
Σφουγγάρια δεν έχει το φίλτρο ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries