Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 28-01-05, 10:46
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Στο δικό μου ζευγάρι ενώ κολυμπάνε μαζί και ο αρσενικος φλερτάρει με την θηλυκιά, δεν γίνεται τίποτα. Όταν βάζω την θηλυκιά μέσα στην ζευγαρώστρα τότε ο αρσενικός κάνει σαν τρελός και ετοιμάζει μια μικρή φωλιά από φουσκάλες. Όταν βγάζω το θηλυκό από την ζευγαρώστρα τότε το κυνηγάει όταν πηγαίνει κοντά του και άλλες φορές κολυμπάνε δίπλα δίπλα μαζί. Το θηλυκό δεν έχει ούτε οριζόντιες ( που στην αρχή αρχή που το είχα πάρει τις είχε) ούτε όμως και κάθετες. Εν τω μεταξύ διαπιστώνω ότι η φωλιά του αρσενικού είναι χαλασμένη. Μπορεί να μην ειναι ευχαριστημένη η θηλυκιά και να του χαλάει την φωλιά? Τα έχω αρκετό καιρό μαζί ( 3 εβδομάδες ) και το σκηνικό είναι συνέχεια το ίδιο. Τι προτείνετε να κάνω? Το ενυδρείο έχει φυτά μέσα και είναι 20 λίτρα περίπου με θερμοκρασία 28 και το ύψος του νερού είναι 11 cm. Για την φωλιά χρησιμοποιώ ένα μικρό ταπεράκι όπου την φτιάχνει από κάτω του.

Ένα τελευταίο που θυμήθηκα τώρα είναι ότι παρατηρώ σχεδόν όλη την επιφάνεια του νερού με μικρές και διάσπαρτες φυσαλίδες που δημιουργεί ο αρσενικός ενώ κολυμπάει μαζί με την θηλυκιά.

Μήπως χρειάζεται να καλύψω την πλευρά του ενυδρείου με χαρτόνι έτσι ώστε να μην ενοχλούντε από την παρουσία μου αφού το σημείο που το έχω στο σαλόνι συνέχεια κυκλοφορούμε από μπροστά του.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01418 seconds with 11 queries