Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 27-01-05, 14:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Υπαρχουν όντως ορισμένα αρσενικά τα οποία δεν φτιαχνουν φωλιά (ή φτιάχνουν πολύ κακή φωλιά με πολύ μικρές και λίγες φουσκάλες). Αύτό κυρίως συμβαίνει επειδή τα αρσενικά αυτά έχουν κάποιο πρόβλημα που οφείλεται είτε σε γενετικούς λογους είτε σε κακές συνθήκες εκτροφής (θερμοκρασία, υγρασία του αέρα πάνω από το ενυδρείο εκτροφής). Αυτά τα αρσενικά μπορούν να μεγαλώσουν τα μικρά τους αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο (έως σπάνιο). Μου είχε συμβεί και εμένα και τελικά όλα τα αυγά καταστράφηκαν από μυκητες κλπ. (έχω διαβάσει στο δίκτυο για άλλους που τα μεγάλωσαν κανονικά...). Εκτός όμως από αυτό, πιστεύω ότι θα έχει και πρόβλημα "αποδοχής" από τη θηλυκιά, καθώς όπως έχω διαβάσει πολλές θηλυκιές ελέγχουν το μέγεθος και την ποιότητα της φωλιάς, πριν να ζευγαρώσει μαζί του (μερικές μάλιστα χαλάνε τη φωλιά αν δεν τους αρέσει και αναγκάζουν τον αρσενικό να φτιάξει άλλη!!! ).

Τώρα αυτό για την ουσία πάνω στα αυγά (ότι δηλαδή την τρώνε τα μικρά) δεν το έχω ξανακούσει. Οι νεογέννητες ιχθυονύμφες όλων των ψαριών τρέφονται τις πρώτες ώρες της ζωής τους αποκλειστικά από τηλέκιθο, και όταν τελειώσουν τα αποθέματα αυτής, τρέφονται με οτιδήποτε άλλο. Τα μικρά των μονομάχων, απ'ότι ξέρω, τρέφονται με πρωτόζωα (υπάρχουν βέβαια και άλλα ψάρια - όπως οι δίσκοι - που τρέφονται από εκκρίσεις των γονιών τους). Η ουσία αυτή πιστεύω ότι χρησιμέυει για να κολλάνε τα αυγά (και τα νεογέννητα που δεν κολυμπάνε ακόμα) στις φουσκάλες.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01548 seconds with 11 queries