Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-04-08, 12:11
antonis t83 Ο χρήστης antonis t83 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Eδεσσα
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή προβλημα ph

καλημερα σε ολους! χθες ειπα να κανω δοκιμη το milwauke (καπως ετσι το λενε!) ph600.. το τσεκαρα στο bufer 7,0 κ ειδα οτι δεν χρειαζοταν καλιμπραρισμα. μετα εκανα δοκιμη στο νερο της βρυσης. η ενδειξη ηταν 7,5. ωραια μεχρι εδω . μετα εκανα δοκιμη σε 3 απο τα ενυδρεια μου. στο ενα που εχω guppy βαζω λιγο αλατι καθε βδομαδα κ εδειξε 8,6!!! μετα εκανα στο ενυδρειο με το elongatus piranha που εχω κ εδειξε 8,5!!!! πως γινεται αυτο? κ βεβαια η ενδειξεις με τα τεστ της esha που χρησιμοποιουσα δεν εχουν καμια σχεση... μηπως τα εχει παιξει κ αν ναι πως γινεται στο bufer κ στο νερο βρυσης να δειχνει ξανα τις παραπανω ενδειξεις? μονο το χαλικι στο ενυδρειο με το πιρανχας ειναι βαμενο μαυρο. μπορει να ανεβαζει τοσο πολυ το ph? (αν υποθεσουμε οτι τα χαρτακια κανουν λαθος) κατα τα αλλα ουτε χημικα εχω ριξει ουτε τιποτα αλλο. το νερο στην περιοχη ειναι σκληρο. αλλα αυτο θα επιρεαζε εξαρχης το ph.... κ το τριτο ενυδρειο η μετρηση εδειξε ξανα 8,6. τα ενυδρεια εχουν μεσα ξυλα κ το χαλικι που λεγαμε... οποιος καταλαβε τιποτα ας μου πει γιατι εγω ειμαι πολυ μπερδεμενος....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01385 seconds with 11 queries