Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 27-01-18, 19:16
Roulamidi Ο χρήστης Roulamidi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2017
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
εδώ γράφει ποιά είναι η διαφορά μηχανικής και βιολογικής φίλτρανσης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
Όλα τα υλικά λειτουργούν κατά ένα ποσοστό και ώς υλικά μηχανικής και ως υλικά βιολογικής φίλτρανσης. Επιλέγουμε τα υλικά που διαθέτουν την μεγαλύτερη ωφέλιμη επιφάνεια για την αποίκιση από τα ωφέλιμα βακτήρια σαν την βάση της βιολογικής μας φίλτρανσης. Αυτό δεν σημαίνει ότι ωφέλιμα βακτήρια δεν υπάρχουν αλλού (υπάρχουν σε όλες τις επιφάνειες του ενυδρείου).
Τα υλικά της μηχανικής (κατά βάση) φίλτρανσης, όταν καθαρίζουμε το φίλτρο μας, μπορούμε να τα κάνουμε και σχολαστικό καθαρισμό (πλύσιμο σε νερό βρύσης ή βράσιμο) αφού δεν μας ενοχλεί η απώλεια των όποιων ωφέλιμων βακτηρίων υπάρχουν στην επιφάνεια τους.
Τα υλικά της βιολογικής (κατά βάση) φίλτρανσης τα ξεπλένουμε ελαφρά σε νερό ενυδρείου για να ξεβγάλουμε ότι βρωμιά κατακράτησαν χωρίς να χάσουν το μεγάλο μέρος της βιολογίας.

*τα λεία κεραμικά "μακαρόνια" είναι υλικό μηχανικής (κατά βάση) φίλτρανσης λόγω της μικρής ωφέλιμης επιφάνειας που διαθέτουν σε σχέση με τα πορώδη υλικά.
*η ελαφρόπετρα είναι από τα υλικά με μεγάλη ωφέλιμη επιφάνεια.
*το σιποράξ επίσης έχει μεγάλη ωφέλιμη επιφάνεια και αν θέλουμε να έχουμε και άλλα διαφορετικά υλικά στο φίλτρο μας καλό είναι να τα διαχωρίζουμε μεταξύ τους (είτε με σφουγγάρια ανάμεσα, είτε βάζοντας τα υλικά σε δίχτυ) γιατί είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε το νερό να διαχέεται στις τρύπες του "μακαρονιού" (και αν βάλουμε πχ ελαφρόπετρα μαζί του, θα φράξουν).
Δεν έχω βάλει διχτακι γιατί είναι ξεχωριστά καλαθακια το ενα πανω στο άλλο και τα σφουγγάρια σε ξεχωριστή θήκη στο πλαι. Απλα σκεφτόμουν στο τελευταιο καλαθακι που μάλλον έχει μηχανικό μάλλον μακαρόνι να εβαζα σιποραξ που μου χει μείνει απο μια καραντίνα που είχα( θα το βρασω πρωτα). Στα αλλά δυο καλαθακια έχω ήδη σιποραξ. Να τα αφήσω καλυτερα έτσι όπως είναι?

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries