Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 10-02-11, 22:13
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη η μεταλλαξεισ αποτελουν το αντικειμενο μου
...θα σας πω οτι ολα αυτα τα ψαρια περα απ το κοινο χρυσοψαρο που ξερουμε ολοι ειναι μεταλλαξεις
το γιατι ειναι η ποικιλια στο χρωμα το σχημα κλπ
με το περασμα των χρονων το χρυσοψαρο επαθε αλλαγες και αλλοιωσεις το γενετικου του υλικου ειτε απο διασταυρωσεις με αλλα ειδη ειτε φυσικα για να προσαρμοστει σε καινουριο περιβαλλον κλπ
οι μεταλλαξεις στο χρωμα δεν ειναι τοσο σοβαρες οσο οι μεταλλαξεισ στο σχημα κ στις ιδιαιτεροτητες διοτι εχει εχουμε να κανοουμε με σοβαρες τροποποιησεις [για να σας το πω γενικα ωστε να καταλαβετε] στο γενετικο υλικο τους
πολλα χρησοψαρα αν σκεφτειται οπως ranchu..moor...bubble eye....ryukin...oranda...lionhead..eggfish κλπ θα ειχαν προβλημα αν εμπεναν με κανονικο χρυσοψαρο στο ενυδρειο η κομετ ,shubunkin επειδη αυτα τα 2 ειδη ειναι πολυ κοντα στο κανονικο με μονη διαφορα το χρωμα ετσι το γενετικο υλικο τους ειναι πολυ κοντα στο αρχικο
αυτες οι ευαισθησιες που εχουν τα υπολοιπα δλδ η αργη κινηση τους ο φοβος μην ακουμπησουν σε αιχμηρες οι αγριες επιφανειες κοκ ειναι που τα ενοχλουν....εγω προσωπικα για αυτους τους λογους προτιμω να πλησιαζω προς τα κανονικο χρυσοψαρο οσον αφορα την ρατσα και να μην ξεφευγω σε μεταλλαξεις διοτι ετσι και θα συμβαλλω στο να λενε οτι πολλοι αγοραζουν τα μεταλλαγμενα ειδη και θα εχω και προβληματα στην διατηρηση τους για τις ιδιαιτεροτητες τους
+1000
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries