Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 09-05-09, 19:41
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε το skimmer θα τον βοηθήσει.

Άντρο, συμφωνώ μαζί σου ότι μπορεί να έχει πρασινίσει πριν να βάλει ψάρια. Γιατί όμως? Έχεις σκεφτεί?

Άντρο, συμφωνώ ότι η λίμνη του Γιάννου είναι πολύ όμορφη. Άλλωστε το έχω ήδη δηλώσει. Έχει όμως μεγάλες προοπτικές περεταίρω βελτίωσης της.

Αν μου επιτρεπεις Βασιλη αν και δεν το συνηθιζω να μπαινω σε λεπτομερειες γιατι βαριεμαι θα ηθελα να πω καποια πραγματα για να καταληξω καπου.

Οπως γνωριζουμε ολοι Βασιλη η αλγη ανηκει στην φυσικη αλυσιδα τροφης του νερου αφου πολλοι μικροοργανισμοι και τα ψαρια επισης τρεφονται απο αυτη.

Η αλγη επισης στα φυσικα της επιπεδα σε μια λιμνη βοηθα και αυτη με το τροπο της στην οξυγονωση του νερου. Παρεμβαινουμε μονο οταν αυτη μας ξεφυγει απο τον ελεγχο και για να ξεφυγει απο τον ελεγχο υπαρχουν καποιες αιτιες οι οποιες αν μου επιτρεπετε ειναι οι εξης:

(α) φυλλα και μερη φυτων που αποσυντιθενται
(β) εντονη ηλιοφανεια
(γ) παρα πολλα ψαρια
(δ) υπερβολικο ταϊσμα και αποβλητα ψαριων

Η υπερβολικη αλγη δηλαδη οπως γνωριζουμε αναπτυσσεται πολυ εντονα απο τα ψηλα επιπεδα θρεπτικων συστατικων και επηρεαζει την αναπτυξη των φυτων της λιμνης και απειλει την υγεια των ψαριων που αν φτασει σε κρισιμα επιπεδα μπορει να καταναλωσει ολο το οξυγονο της λιμνης.

Δηλαδη οταν η αλγη καταναλωσει τα θρεπτικα πεθαινει, σαπιζει και καταναλωνει το οξυγονο απο το νερο.

Για να μην φτασουμε στο σημειο να εχουμε μια λιμνη-βαλτο πρεπει να ληφθουν σοβαρα υποψην τα πιο πανω αλλα, και να δωσουμε χρονο στο οικοσυστημα μας (να ψηθει που λεμε) να υπαρξει μια ισορροπια αναμεσα σε νερο, ψαρια, φυτα κ.λ.π.

Καταρχας η λιμνη του Γιαννου δεν ειναι πρασινη

Αιωρουμενη σκονη ειναι βασικα αφου συνεχως ειδικα το τελευταιο διαστημα ασχολειται με το φυτεμα και βαζοντας τις γλαστρες μεσα ξεφευγει χωμα απο αυτες με αποτελεσμα να παρει αυτη τη μορφη.

Με απλα λογια δεν αφηνει τη λιμνη στην ησυχια της

Ας δωσουμε λοιπον χρονο στο Γιαννο και στη λιμνη και μιας και την τελευταια εβδομαδα εχει βαλει αρκετα φυτα πιστευω σιγα σιγα θα ερθει και η ισορροπια στην λιμνη.

Το οτι εχει αρκετα ψαρια ηδη ειναι γεγονος....αλλα ας δοθει χρονος στη λιμνη να δουμε πως θα παει και αναλογως (ειμαι σιγουρος) ο Γιαννος θα πραξει.

Σημερα ημουν εκει και πραγματικα εμεινα εκπληκτος απο το αποτελεσμα τοσο απο τα φυτα που εχει μεσα αλλα περισσοτερο μου αρεσε η υπερχιληση που εχει φτιαξει για να μαζευει τα φυλλα.

Αλλα δεν θα πω περισσοτερα θα σας τα πει ο ιδιος και με φωτο

Φιλικα Andros.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
 
Page generated in 0,01714 seconds with 11 queries