Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #37  
Παλιά 20-02-12, 23:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο κει και μετα εχω 2 επιλογες απο οτι καταλαβαινω:
1) Παιρνω ενα κανονικο ενυδρειο, ας πουμε 80 λιτρο και τα βαζω εκει
2) Παιρνω ενα κουτι 60-70 λιτρων (λιγο δυσκολο να βρω 100αρι) και μαζι ενα φιλτρο, και στην πορεια βλεποντας και κανοντας
Ειναι σωστη η σκεψη μου;
καλως ηρθες φιλε μου.
εγω θα τοποθετηθω μαζι με τους φιλους που σου ειπαν να παρεις ενα κουτι μεγαλο για αρχη και ενα φιλτρο.
με λιγα εξοδα τα ψαρια σου για αρκετο καιρο θα ειναι μια χαρα...κι ετσι θα εχεις τη δυνατοτητα να δεις αν θελεις να εχεις σχεση με το χομπυ των ενυδρειων καταρχην.
στη θεση σου...κι επειδη βλεπω οτι δεν εισαι σιγουρος οσον αφορα την ενασχοληση με τα ενυδρεια...θα ηταν κριμα να ξοδεψεις λεφτα..να παρεις ενυδρειο κι εγω δε ξερω τι αλλο...και να αρρωστησουν π.χ. τα ψαρακια απο την ταλαιπωρια που τραβηξαν ως τωρα...ή να συνειδητοποιησεις οτι το χομπυ μας δε σου ταιριαζει τελικα και οτι δε θελεις να φροντιζεις ψαρια.

ετσι με πολυ λιγα χρηματα εφοδιαζεσαι με ενα μεγαλο κουτι οπως σου ειπαν (αν εχεις καθαρη ακομη και μια λεκανη μπορει να κανει ή κατι αντιστοιχο αν εχεις διαθεσιμο) κι ενα φιλτρο και εξοικειωνεσαι πρωτιστως με την ιδεα της διατηρησης χρυσοψαρων. αν δεις οτι σου αρεσει...θα εχεις ολο το χρονο να διαβασεις εδω μεσα για τις αναγκες τους, να ψαξεις για παμφθηνα ενυδρεια στις μικρες αγγελιες...και να κανεις κατι πολυ ομορφο. ολα αυτα ομως αφου αποφασισεις τι θελεις πραγματικα. ως τοτε τα χρυσοψαρακια σου θα ειναι καλα οπως σου ειπαν με αρκετα λιτρα και καθαρο νερο και δε θα ενδιαφερονται καθολου αν ειναι σε ενυδρειο ή σε γλαστρα...

το μπολι θα βοηθησει αμεσα τα ψαρακια σου εφοσον παρεις φιλτρο και ειναι και δωρεαν.

οσον αφορα την προσφορα των καρφουρ που αναφερθηκε..το φιλτρο τους ειναι μια χαρα...και πολυ καλυτερο απο αλλα εσωτερικα μιας και εχει αφθονο χωρο για υλικα. το λεω αυτο για να μην το εξαιρεσεις απο τις επιλογες σου αν ερθει εκεινη η ωρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01603 seconds with 11 queries