Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 27-03-18, 00:31
Achillefs Ο χρήστης Achillefs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2018
Περιοχή: Χαιδαρι
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Αν ο αποχρωματισμος ηταν πιο εκτεταμενος τοτε πιθανον να ηταν ισως ακομα και γενετικος.... αλλα φαινεται μικρος και πιο.. στοχευμενος..... Η υποψια μου ειναι οτι ισως προκειται για saprolegnia η columnaris πιθανοτατα απο το νερο που προσθεσες απο τα χρυσοψαρα.....
Αν ημουν στην θεση σου, θα ακολουθουσα μια ελαφρια θεραπευτικη αγωγη... εχοντας το ψαρακι συνεχεια υπο παρακολουθηση. Προσεκτικη αλλαγη νερου 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας. Θα κατεβαζα την θερμοκρασια στους 24 βαθμους. (σε περιπτωσεις βακτηριακων μολυνσεων δεν θελουμε υψηλες θερμοκρασιες) και ελαφρια αντισηψια (θα χρησιμοποιουσα φορμαλινη 0.006ml/l καθημερινα για τρεις μερες. Σε συτη την δοσολογια δεν θα εχεις προβλημα με την βιιολογια σου , τα φυτα σου και τα ωφελιμα βακτηρια). Θα ειχα να ματια μου ορθανοιχτα.... αν η κατασταση ειχε επιδεινωση πχ μειωση κινητικοτητας, ορεξης η σημαδια ληθαργου... θα χρησιμοποιουσα baktopur direct με το ψαρακι στην καραντινα.
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!!!!!!!!! Πριν ακολουθησεις την συμβουλη μου, παρε και αλλες γνωμες απο τους εμπειροτερους..... μια λανθασμενη συμβουλη μπορει να στοιχησει την ζωη στο ψαρακι σου!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01413 seconds with 11 queries