Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 01-04-10, 10:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε θυμαμαι ποιος το ελεγε στην υπογραφη του...
"σου δειχνω το φεγγαρι και βλεπεις το δαχτυλο μου"...
θα με βαλετε να γραψω υπομνημα μολις εχω χρονο για το αν θα πρεπει να κανουμε σκοντο στη ζωη και την υγεια των ψαριων και να τα κραταμε εστω και σε σπανιες περιπτωσεις "περιορισμενων οικονομικων" σε γυαλα.
νομιζα πως ηταν απο τις βασικες γνωσεις αλλα τελικα δεν ειναι ετσι. φτασαμε να λεμε και για χρυσοψαρα που εζησαν καποια χρονια σε γυαλα... δεν ειναι πρωτογνωρο το ξερουμε οτι συμβαινει...αλλα....(τι να συνεχισεις μετα το "αλλα"...ρητορικες ερωτησεις?)
Παράθεση:
... ποιος μας ειπε οτι δεν μπορουν να ζησουν...??? και εμεις ετσι ζουμε σε αυτον τον κοσμο...(μολυνση-ραδιενεργεια-βρωμια....) εχω και παραδειγμα...
γνωστος μου (ειμασταν μαζι στρατο)εχει δεν θυμαμαι τι ψαρακι σε γυαλα.. νομιζω ειναι red cap η κατι σαν χρυσοψαρο τεσπα.. το εχει 5-6 χρονια !!! και ζει... δλδ που λεμε οτι το ψαρακι δεν ζει ανετα και τετοια τοτε θα ειχε παραδωσει πνευμα....αυτο γιατι ζει??
τετοια παραδειγματα κι επειδη καποιος αρχαριος στον ενθουσιασμο του να κρατησει ενα ψαρακι απο το παραπανω ποστ και τις διαφωνιες παιρνει ελπιδα οτι με πολυ προσοχη θα μπορουσε ισως να το κανει ...θα το κανει. Αυτο ομως παει το χομπυ μας πισω..ενω ξερουμε με ποση δυσκολια κατακτηθηκαν αυτα τα βηματα μπροστα.
οποιος δε θελει να ασχοληθει με σεβασμο για το χομπι..τοτε να μην ασχοληθει. δεν ειναι χομπυ 2 ταχυτητων με τους μακακες που για ενα μονομαχο στηνουν ολοκληρο ενυδρειο και με αυτους που "ελα μωρε δεν εχω τοσα χρηματα" τους κρατανε οπως στα πετσοπ.
ή μπορεις ή δε μπορεις. οταν μιλαμε για ζωες παζαρια δε κανουμε. οχι τοσο σκληρα τουλαχιστον.
εδω αλλες χωρες απαγορευσαν τις γυαλες συμφωνα με τα δικαιωματα των ζωων...κι εμεις αντι να κοιταμε να το κατακτησουμε και νομικα..λεμε οτι "θα μπορουσε να γινει".
ζητω συγνωμη για τον τονο μου αλλα δε περιμενα να ειχε συνεχιστει μεχρι τωρα αυτο το ποστ και να ειχε παρει τετοια διασταση....

υ.γ. εννοειται πως δεν αναφερομαι σε καμια περιπτωση στον φιλο που ξεκινησε το ποστ και χαιρομαι που εψαξε να βρει απαντησεις γιατι αλλοι δε θα το εκαναν. σε αυτους αναφερομαι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01805 seconds with 11 queries