Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 30-09-10, 19:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Η Τεχνη Του Aquascaping-Συζητηση

Βλεπω πολλους μεσα σε αυτο το forum, να δειχνουν μεγαλο ενδιαφερον για το Aquascaping , αλλα πιστευω οτι λειπουν οι σωστες πληροφοριες και οι περισσοτεροι δεν ξερουν πως ακριβως να ξεκινησουν για να φτασουν σε υψηλο επιπεδο.
Σιγουρα κι εσεις , οπως κι εγω καποτε, βλεπετε τα ενυδρεια διαγωνισμων και σκεφτεστε: "Μα πως το κανουν;", "εγω δεν θα μπορεσω ποτέ να φτασω σε αυτο το επιπεδο" , " σιγα μην το προσπαθησω..θα φτιαξω κατι προχειρο"..

Η αληθεια ειναι οτι θελει καποια γνωση και λιγο χρονο παραπανω αλλα δεν ειναι δυσκολο, ολοι μπορουν να φτιαξουν το ενυδρειο των ονειρων τους με λιγη επιμονη και λιγο ψαξιμο !

Θα ηθελα λοιπον να το συζητησουμε γιατι πιστευω οτι αυτος ο τροπος ειναι πολυ καλυτερος απο το να γραψω ενα ξερο αρθρο και να εκθεσω μονο τις δικες μου αποψεις.

Το θεμα λοιπον της συζητησης ειναι η τεχνη της αρχιτεκτονικης φυτεμενων ενυδρειων.

Τα βηματα που οδηγουν στην επιτυχια ειναι κυριως τα εξης:
1ο σταδιο: Απαραιτητη προυποθεση για να προχωρησουμε στην δημιουργια ενος aquascape αξιωσεων, ειναι κατ αρχην να εχουμε ξεπερασει το σταδιο της διατηρησης και συντηρησης σε καλη κατασταση ολων των υδροβιων φυτων ασχετως δυσκολιας. Θα πρεπει λοιπον να εχουμε κατανοησει καλα την βιολογια των φυτων , να εχουμε αποκτησει εμπειρια διατηρωντας πολλα ειδη ετσι ωστε να ξερουμε πως συμπεριφερονται και αν ταιριαζουν στο layout που σκοπευουμε να στησουμε.

2ο σταδιο:Αλγες και αντιμετωπιση τους.. Οτι, λεει, να ξερουμε πως να τις αποφυγουμε και να ξερουμε και πως να τις αντιμετωπισουμε αν μας τυχουν.
Να ξερετε οτι ακομα και αυτα τα ενυδρεια-διαμαντια που βλεπουμε στους διαγωνισμους, πιθανον να ειχαν προβληματα με αλγες στον πρωτο καιρο..

3ο σταδιο: Λιπανση (τροποι λιπανσης, ειδη λιπασματων, ξανα γνωση της βιολογιας των φυτων και εμπειρια πανω στο καθε ειδος.

4ο σταδιο:Συντηρηση-κλαδεμα-τεχνικες. Αλλο πραγμα το να στησεις ενα aquascape και αλλο να μπορεσεις να το συντηρησεις σε βαθος χρονου !! Καθε φυτο εχει τις δικες του απαιτησεις ως προς το κλαδεμα και καθε aquascaper τις δικες του τεχνικες. Tα τελικα σχηματα, οι ογκοι και η τελικη εικονα, εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο την τεχνικη κλαδεματος !

Αφου συζητησουμε ολα αυτα, θα προχωρησουμε στο πως ξεκιναμε, πως στηνεται ενα τετοιο ενυδρειο απο την αρχη, τι πρεπει να προσεξουμε και τι να αποφυγουμε.
Επισης , επιλογη των φυτων και των κατοικων, τεχνικος εξοπλισμος και τελος...η τελικη φωτογραφιση και οι τεχνικες της.


Με λιγα λογια ΟΛΑ τα μυστικα του Aquascaping ως μορφη ανωτατης τεχνης στο χομπυ των ενυδρειων.

Ακουω ερωτησεις και παρατηρησεις, οτι θελετε να μαθετε ...τωρα ειναι η ευκαιρια σας . Μην περιμενετε να απανταω μονο εγω...ολοι να εκθεσουν τις εμπειριες τους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries