Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 05-02-19, 00:02
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

G aqua, ευχαριστώ για τις πληροφορίες από τις εμπειρίες σου!

Όπως το έχω στο μυαλό μου θέλω να κάνω "βαρύ" hardscape πέρα από τα φυτά, οπότε δεν θα ήθελα να το γεμισω και ψάρια, αν είμαι οκ με τον κάδο η ζυγαριά συνεχίζει να γέρνει προς το 180lt.

Το 2115 ακριβώς με αυτή την λογική το αγόρασα, γιατί ήθελα να ανέβω στα 160-180 lt μιας και στα 54lt ήθελα να δω αν θα την παλέψω, πάντως αν αγόραζα τώρα το φιλτρο για το 54lt θα έπερνα μεγαλύτερο και θα έριχνα την ροή, αλλά λόγω απειρίας νόμιζα ότι το 2215 θα είναι υπεραρκετό σε όλα του για το μεγαλύτερο ενυδρείο, όμως διαπίστωσα ότι η ροή είναι μειωμένη για αυτά τα λίτρα, γιαυτό ρώταω για τον κάδο, αν έστω ο κάδος θα εξισορροπεί την μειωμένη ροή.

Καταλαβαίνω ότι κάθε σύστημα είναι διαφορετικό και θα τα δω στην πράξη αλλά θέλω τις εμπειρίες από τους συμφουρήτες γιατί βοηθάνε στο να κατανοώ κάποια πράγματα λιγο καλύτερα.
Ουσιαστικά αυτό που λες στο τέλος, για αυτό όλες αυτές οι απορίες μου

Φυσικά όποιος θέλει μπορεί να κάνει κάποια πρόταση και να συμπληρώσει το νήμα σε άλλα θέματα πέρα από το φίλτρο ή το φωτισμό.(χωρίς να σημένει ότι δεν θα διάβαζα και άλλες εμπειρίες πάνω σε αυτά)

Παράδειγμα όπως έγραψα παραπάνω θέλω να κάνω κάποιο "βαρύ" aquascape δηλαδή με επίπεδα, πέτρες, ξύλα και φυτά. Για αυτά τα επίπεδα θα είχατε κάποια πρόταση που να είναι προτιμότερη από κάποια άλλη? Δηλαδή εκεί που θέλω ύψος αντι να βάλω περισσότερο υπόστρωμα ή πέτρες να βάλω κάποιο σφουγγάρι ή πλαστικό κτλ.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01473 seconds with 11 queries