Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 03-02-19, 17:41
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Κατ΄αρχάς τα 180 με τα 240 λίτρα μπορεί να δείχνουν κοντινά όμως έχουν διαφορές. Τα 60lt σε αυτή την "κλάση" ενυδρείου δεν είναι αμελητέα ποσότητα.

Το φίλτρο σου σε καλύπτει οριακά, δεν θα σου επιτρέψει πολλά ζωντανά αν και το πρόβλημα σε τέτοιες "οριακές" περιπτώσεις δεν είναι τόσο αυτό, με τακτικές ρουτίνες και καλή φυτόμαζα θα είσαι οκ, το θέμα όσο το ότι δεν σου αφήνει περιθώρια για οτιδήποτε, πχ μια καθυστέρηση στο καθάρισμα, ένα μικρό μπούκωμα της ροής...
Το ζητούμενο στην φίλτρανση είναι απο 6 ως 10 φορές γύρισμα τα λίτρα, μιλάμε δηλαδή για 1.200+ στην περίπτωσή σου. Από την στιγμή μιλάμε για την "καρδιά" του ενυδρείου το φίλτρο είναι- για μένα- είναι το μοναδικό "εργαλείο" που αξίζει να πληρώσει κανείς παραπάνω για να πάρει ότι καλύτερο/πληρέστερο μπορεί.

Σε ότι αφορά τον φωτισμό τώρα, οι επιλογές για φυτεμένο είναι πλέον κλασικές, έχουν συζητηθεί άπειρες φορές εδώ μέσα. Αναφορικά με την γυάλα, προσωπικά- πάντα για φυτεμένο μιλάμε- θα διάλεγα να πάρω μια που θα μου επέτρεπε εύκολα να μπορώ να "παίξω" με τον φωτισμό. Δηλαδή τουλάχιστον να έχει "κοινές" διαστάσεις ώστε αφ' ενός να μπορώ εύκολα (και με λογικό κόστος...) να παίρνω λάμπες και αφ εταίρου να έχω την δυνατότητα να βάλω χέρι εύκολα στο να προσθέσω όσες θέλω. Κι αυτό επειδή μίλησες για high φυτεμένο κι όχι για ένα απλό...
Βέβαια τώρα με τις λεντοταινίες τα χέρια λύνονται πολύ πιο εύκολα από ότι στο παρελθόν αλλά δεν παύει να είναι παρέμβαση κι αυτή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01490 seconds with 11 queries