Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #72  
Παλιά 03-09-11, 16:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν εχει λεπτομερειες.
Ρωτησες για γεννες.
Γεννες γινονται. Γονο δεν θα δουμε να μεγαλωνει αν δεν υπαρχει καταλληλο ενυδρειο και συνθηκες.
Οτι γεννιεται στο κοινωνικο εξαφανιζεται.

Το θεμα των αναπαραγωγων ειναι μεγαλο και μπορει να γινει μεγαλη συζητηση.
Εχω μια διαφορετικη αποψη πανω σ'αυτο, συγκριτικα με την πλειοψηφεια των χομπιστων.
Εχω μια "εμμονη" με τον ελεγχο γεννησεων, γενικοτερα σε ολα τα ειδη που ζουν σε ελεγχομενο και περιορισμενο χωρο, γιατι ο χωρος αυτος γινεται ακομα πιο περιορισμενος με την αυξηση του πληθυσμου και αυτο συνεπαγεται πολλα προβληματα. Ευρεση τροφης και κατοικιας, ρυπανση, πολεμοι.
Αυτο ισχυει πρωτα απο ολα στο ανθρωπινο ειδος και απο εκει προερχεται "εμμονη" μου, με τα αποτελεσματα που βλεπω να υπαρχουν απο την μεγαλη "ανθρωποφορτωση" της Γης.
Το να αφηνω τις γεννες στο ελεος της φυσης του "κοινωνικου ενυδρειου", ειναι μια απλη λυση ελεγχου γεννησεων.
Ακομα και στην προσωπικη μου ζωη, προτιμω αν εχω ενα ψωμι και ενα κρεββατι, να τα δωσω σε ενα παιδι μου παρα να τα μοιρασω σε τρια.
Αν και στην πραγματικοτητα, με ενα ψωμι και ενα κρεββατι θα προτιμουσα να μην εκανα ουτε ενα παιδι
Το ιδιο και με τα ενυδρεια κανω. Αν δεν μπορω να διατηρησω ενα ψαρι σωστα, καλυπτωντας τις βασικες του αναγκες τουλαχιστον, δεν το παιρνω.

Οι αναπαραγωγες λοιπον, ειναι μεν μια αποδειξη οτι ενας χομπιστας (ζωοφιλος) δινει καλες συνθηκες στα ζωντανα του.
Ειναι "αποδειξη" ομως (?) οταν αυτη σταματαει στην "πυροδοτηση" των αναπαραγωγων και αντε και στο μεγαλωμα του γονου?
Μετα τι κανει?
Συνηθως χαλαει αυτες τις συνθηκες με τον υπερπληθυσμο ή αφηνει τα νεα ψαρια στην τυχη τους (αμφιβολου ποιοτητας ενυδρεια χομπιστων στα οποια θα δωθουν τα νεα ψαρια και παρομοιως και για τα πετσοπ).
Σπανια θα δεις χομπιστα που καιγεται να του γεννησουν τα γκαπακια του, να στηνει ενα τεραστιο ενυδρειο για να κατοικησουν τα νεα ψαρια.
(Αν το κανει για ενα σπανιο ή δυσκολο ειδος να βρεθει στην αγορα, ή σε ειδος που οι γεννες του δεν βγαζουν πολλα μικρα, και που ξερει οτι θα βρεθουν σωστοι χομπιστες που θα τα διατηρησουν ολα αξιοπρεπως, ΟΚ).

Αν ηταν ετσι, οι καλυτεροι χομπιστες θα ηταν οι εκτροφεις ψαριων που (αν και σκληρο αυτο που θα πω) το μονο που τους ενδιαφερει (στην συντριπτικη πλειοψηφια) ειναι να φτασουν ζωντανα τα ψαρια τους στα χερια μας.
Ειναι χομπιστες ομως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01727 seconds with 11 queries