Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 17-09-07, 09:15
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στο clab "γλαστρολίμνη" Zorba!

Εγώ πήρα χώμα απλό από το αμπέλι μου (ξέρω εσύ δεν έχεις αυλή ) έβαλα 4-5 εκ., φύτεψα τα φυτά, και μετά έβαλα μια στρώση χαλίκι (μέγεθος 1-2 εκ. από ποτάμι) πάχους πάλι 5 εκ. Έτσι και τα σκουπιδάκια δεν επιπλέουν.
...............
Μήπως πρέπει να πας μια εκδρομή;

Το γνωστό πρόβλημα με την άλγη αρχίζει αμέσως ιδίως αν την βλέπει ο ήλιος αρκετές ώρες. Εμένα όμως με βόλεψε γιατί δεν φαίνεται από μέσα το πλαστικό της γλάστρας. Όταν τα φυτά ήταν μικρά και λίγα, είχαν κάποιο πρόβλημα και το νερό ήταν μονίμως πράσινο. Τώρα είναι πολλά και το νερό είναι κρύσταλλο, όχι μόνο γιατί δεν αφήνουν "τροφή" στην άλγη αλλά και γιατί δεν βλέπει ο ήλιος το εσωτερικό της γλάστρας.
Τα φυτά που έβαλα ήταν από την περιοχή, αλλά και από κλαδέματα του ενυδρείου. Φυσικά τα τροπικά δεν ξεχειμωνιάζουν, αλλά του χρόνου φυτεύω πάλι.
Να ξέρεις όμως ότι τώρα τα φυτά είναι σε φθίνουσα κατάσταση λόγω φθινοπώρου! Θα χαθούν σε λίγο καιρό! Το φυτό στις φωτο το μάζεψα από την Κερκίνη στις 8-7-07, στις 20-8-07 είναι η πρώτη φωτο και στις 4-9-07 η δεύτερη. Τώρα έχει μόνο 1 φύλλο.

Καλή επιτυχία!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  83.jpg
Εμφανίσεις:  460
Μέγεθος:  93,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1042.jpg
Εμφανίσεις:  439
Μέγεθος:  94,1 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01547 seconds with 12 queries