Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #84  
Παλιά 26-02-13, 12:57
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!εχω ενα ενυδρειο 50 λιτρων αρκετα φυτεμενο και περιεχει μερικα apple snail και περιπου 30-35 γαριδες, 14-15 fire red shrimp και οι υπολοιπες red cherry. τις εχω περιπου 1,5 μηνα ομως δεν εχω δει ουτε μια αυγωμενη. οι μετρησεις μου ειναι (δυστηχως οχι με ακριβεια λογω μετρησεως με sticks):

NO3= 0
NO2= 0
CL2= 0
PH= 7-7.2
KH= γυρω στο 6
GH= >6d
και θερμοκρασια 26 βαθμοι.
Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα 25-30 %.
Τι παει στραβα και δεν εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daimosth Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ιδια και σ εμενα
Εχω τις γαριδς σε 50αρι εδω και 5 μηνες και συνεχως ριχνουν τ αυγα τους στην moss.
Μετραω και γω με στικακια της JBL τα οποια πλεον δεν εμπιστευομαι...
Σιγουρα κατι τις ενοχλει πιθανον στο νερο, αλλα αντε να βρεις τι ειναι.
Παντως τα στικακια δειχνουν πως ολα ειναι ενταξει
Ph γυρω στο7,2
ΝΟ2 στο 0
ΝΟ3 γυρω στο 10
GH >7
kH γυρω στο 6 με 10 αν και με τα στικακια βλεπεις αυτα που θελεις να δεις...
Εχω απογοητευθει..
Οι βασικοί λόγοι στο να μην έχουν αβγά οι γαρίδες ή και να τα αποβάλουν είναι περίπου ίδιοι και είναι οι εξής.

1ο και βασικό είναι οι παράμετροι του νερού μας.
Οι Neocaridina προτιμούν σκληρό νερό και PH >7. Οι μετρήσεις με υγρά είναι απαραίτητο για να δούμε που βρισκόμαστε. Ειδικά ο φίλος που έχει και αρκετά apple snail όπως αναφέρει θα πρέπει να προσέξει τις σκληρότητες.
Σε 50 λίτρα καλό είναι να υπάρχει ένα μόνο ενήλικο apple snail. Αν το επιτρέπει το νερού του δικτύου μας(σκληρό νερό) μπορούμε να βάλουμε και δεύτερο. Αν σου αρέσουν τα apple και θέλεις να τα κρατήσεις αλλά οι μετρήσεις σου στο νερό βρύσης δείξουν μαλακό νερό θα πρέπει να προσθέσεις τα ανάλογα traces ώστε οι συνθήκες να επιτρέψουν την έκδυση για τις γαριδούλες σου.

2ος λόγος είναι η απουσία αρσενικών ή νεαρών αρσενικών χωρίς τη δυνατότητα ή και την πείρα να γονιμοποιήσουν τα αβγά.

3ος λόγος κυρίως για την αποβολή των αβγών είναι οι θηλυκές να είναι άπειρες.

4ος λόγος είναι οι γαρίδες μας να είναι στρεσαρισμένες είτε από κακή προσαρμογή είτε από μη ικανό αριθμό κρυψώνων.

Εκτός του πρώτου και κυριότερου λόγου που θα πρέπει να μεριμνήσουμε άμεσα οι υπόλοιποι λόγοι απλά θέλουν αναμονή και αργά ή γρήγορα οι γαρίδες θα αρχίσουν να γεννάνε(θα πρέπει βέβαια να υπάρχει τουλάχιστον ένα ζευγάρι).

Καλό θα ήταν να βάλετε και μερικά φύλλα catappa(ανάλογα τα λίτρα). Είναι πρώτης τάξεως πηγή τροφής για τις γαριδούλες και ειδικά για τον γόνο.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01664 seconds with 11 queries