Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 16-12-06, 10:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Βρίσκομαι στην φάση της κατασκευής του φωτιστικού.
Πήρα την απόφαση τελικά να βάλω 3 Τ5 των 39 Wattστα 14000K (δεν έβρισκα σε 10000Κ). Δεν θεώρησα αναγκαία την χρησιμοποίηση ακτινικής λάμπας. Θα υπάρχει και Moonlight (φωτάκι μπλε υπολογιστή). Θα ανάβουν οι δυο Τ5 και το μεσημεράκι για 3-4 ωρίτσες θα ανάβει και η Τρίτη.

Το πρώτο (τουλάχιστον) γέμισμα με νερό θα γίνει από την θάλασσα. Μετά βλέπουμε.
Έχω φτιάξει ήδη μια μικρή κερκίδα και σκέφτομαι σε ορισμένα σημεία να την «επενδύσω» με γύψο (δεν θα έχω πρόβλημα έτσι?) ώστε να μην φαίνεται καθόλου. Πάνω της θα βάλω τραγάνα που έχω και από πάνω κομμάτια ζωντανού βράχου με μακροάλγες και γενικότερα ότι μπορώ να βρω καλύτερο.

Και έρχομαι στο θέμα της άμμου. Επειδή μου αρέσει η λευκή, αλλά δεν θέλω να βάλω αραγωνίτη (εύκολη λύση –ίσως και καλύτερη- αλλά όχι Μεσογειακή), έχω πρόβλημα στο που θα την βρω. Να συμπληρώσω εδώ ότι παλαιότερα είχα πάρει σχεδόν «χρυσή» άμμο από το χωριό μου (εκτός θαλάσσης), αλλά όταν την έβαλα στο ενυδρείο φαινόταν γκρι.
Λευκή άμμο ξέρω ότι έχει στην Ελλαφόνησο (κοντά στο χωριό μου). Μου μπαίνουν ιδέες λοιπόν να την φέρω από εκεί. Θα έχει βέβαια ένα ταξιδάκι 5-6 ωρών και αν θα γίνει θα γίνει τώρα στις Χριστουγεννιάτικες διακοπές που θα πάω κάτω. Η γυναίκα μου δεν ξέρει ακόμα τπτ....

Για αρχή τουλάχιστον, θα βάλω ένα βιολογικό φίλτρο με siporax και τον skimmer βέβαια. Για κυκλοφορία κάνα δυο maxi jet.

Πως τα… βλέπεται?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries