Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 04-01-10, 20:14
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Πάει το ψαράκι.

12-14 ώρες πριν χαθεί έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού 30% και πρόσθεσα ένα κουταλάκι api freshwater αλάτι. Μείωσα και το co2. Μετά από λίγο το ph έφτασε 7.4 (gh/kh 12/15 αν θυμάμε καλά). Αμμωνία νιτρώδη νιτρικά εντάξει (0/0/10) αυτά τα τέσταρα και αλλού σήμερα (μπορώ να πάω και δείγμα στο petshop αλλά δεν νομίζω πως έχει νόημα).

Μπορεί να ήτανε τυχαίο αλλά πιθανολογώ πως κάποια βλακεία έκανα, πιο συγκεκριμένα με το co2. Mπουκάλι 1.5lt, 750γρ ζάχαρη, κοφτό κουταλάκι μαγιά γιώτης στιγμής (περίπου 6γρ), μάλλον το παραέκανα με τη μαγιά (από το προτεινόμενο 1/4-1/2 κουταλάκι). Το ph αρχικά 7.6. Επίσης το μηλοσαλίγκαρο άρχισε να βγαίνει κάθε μέρα στην επιφάνεια για να σιφωνάρει αέρα (πριν βάλω το co2 δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ αυτό, ίσως είναι τυχαίο) οπότε υποθέτω πως έπεσε και το o2 (ανατάραξη του νερού στο ελάχιστο για να δεσμεύσει το νερό οσό περισσότερο co2, ακόμα δεν ξέρω αν ισχύει μου φαίνεται λογικό πάντως). Πέρα από την μπουκάλα co2 και την μείωση της ανατάραξης δεν άλλαξα κάτι στο ενυδρείο οπότε εκεί καταλήγω. Απότομη αλλαγή στο ph και ίσως στο o2.

Κανένα άλλο ύποπτο σύμπτωμα προς το παρόν, τα υπόλοιπα ψαράκια φαίνονται υγιέστατα (τουλάχιστον στο μάτι μου) ... κατάφερα πάντως να χάσω ψάρι μέσα σε ένα μήνα, σίγουρα όχι ρεκόρ αλλά ούτε και η καλύτερη αρχή ...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01568 seconds with 11 queries