Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #126  
Παλιά 23-03-17, 21:26
Το avatar του χρήστη dkatsariotis
dkatsariotis Ο χρήστης dkatsariotis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινάμε:
Ήδη είναι διορθωμένα το βασικό .ino και το alarms.ino με ανεστραμμένα τα high και low όπου χρειάζεται και έχει γίνει προσθήκη όλων των pins στο βασικό .ino με τη σωστή ονομασία και χαρακτηρισμό όλων ως high αμέσως μετά το void setup (γι' αυτό εξάλλου σου είπα ότι μόλις συνδέσω το arduino σε ρεύμα, ανάβουν και σβήνουν αστραπιαία όλα τα ρελέ). Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο και δεν έχω καταλάβει σωστά.
Σχετικά με τα ρελέ, τα δικά μου είναι ssr, που σημαίνει ότι δεν είναι opto-isolated. Αυτά υπάρχουν στα κλασσικά ηλεκτρομαγνητικά.

Με την EEPROM δεν έχω ασχοληθεί καθόλου να σου πω την αλήθεια, γιατί είχα την εντύπωση ότι είναι κάτι προσωρινό και προσπελάσιμο (κάτι σαν την ραμ του υπολογιστή να φανταστείς).
Δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει σωστά όλα αυτά που μου λες, προσπαθώ όπως βλέπεις να μάθω.
Αν κάτι απ' αυτά που σου απαντάω δεν βγάζει νόημα, πες μου γιατί ίσως δεν το έχω καταλάβει.
Καλησπέρα,

Σωστά τα έχεις κάνει απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι είναι αντιληπτό το "φλασαρισμα" των ρελέ. Ίσως ο κώδικας να είναι πιο "βαρύς" δεδομένου ότι εγώ έχω αφαιρέσει πολλά κομμάτια όπως πχ τα κανάλια με τα χρώματα για led φωτισμό, κυκλοφορητες κλπ
Εφόσον μιλάμε για δευτερόλεπτο η και κλάσμα του δευτερολέπτου όλα οκ.

Στις διευθύνσεις της EEPROM από αποθηκεύονται μόνιμα δεδομένα όπως πχ η ώρα εκκίνησης ενός alarm, η θερμοκρασία για τον θερμοστάτη η τον ανεμιστήρα κλπ

Εάν ασχοληθείς και διαβάσεις τον κώδικα τότε θα δεις πως λειτουργούν. Για εμένα ήταν το πιο δύσκολο κομμάτι καθώς άλλαξα ακόμα και τον τύπο των δεδομένων που υπάρχουν εκεί όπως πχ τα ml για τα λιπάσματα από ακέραιες τιμές σε δεκαδικες κλπ.

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να ρωτήσω, πόσο καιρό σου πήρε να το μάθεις γενικά το Arduino?
Γενικά μου πήρε κάνα μήνα λόγω και του φόρτου εργασίας. Ξεκίνησα με αυτό το project και μετά ασχολήθηκα και με άλλα πολλά και κάλυψα αρκετές ανάγκες σε αυτοματισμούς.

Ειδικά, ακόμα το ψάχνω...

Sent from my Lenovo P1ma40 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkatsariotis : 23-03-17 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01758 seconds with 11 queries