Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #89  
Παλιά 31-10-16, 01:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fouskas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο καλησπέρα,

έχω διαβάσει με ενδιαφέρον την πατέντα σου κ ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

στην περίπτωση (τη δική μου) που δεν υπάρχει ρυθμιστής ροής στο εξωτερικό φίλτρο, πως πιστεύεις ότι μπορεί να γεμίσω το ενυδρείο? Σκεφτόμουν να έχω κλειστό το φίλτρο και να προσθέσω άλλο ένα βανάκι μεταξύ του φίλτρου και του ταφ, το οποίο θα κλείνει τη πορεία του νερού προς το φίλτρο, ώστε το νερό να φεύγει προς τα πάνω. Αν δεν υπάρχει αυτό το βανάκι, ίσως το νερό να φεύγει προς τα κάτω και να μπουκώσει το φίλτρο. Στην άλλη περίπτωση, δλδ χωρίς το έξτρα βανάκι που προανέφερα και έχοντας σε ταυτόχρονη λειτουργία την αντλία από το βαρέλι και το φίλτρο, φοβάμαι ότι οι ενώσεις (σε βανάκι και ταφ) θα την ακούσουν γιατί θα πρέπει να "εξυπηρετήσουν" διπλάσια ποσότητα νερού.

Τι λες?
Καταρχην δεν ειναι 100% δικια μου πατεντα. Εχω παρει ιδεες απο αλλες κατασκευες και τις προσαρμοσα στα δικα μου πρωτυπα.

Δεν χρειαζεται να εχει ρυθμιστη ροης ή βανακι κλπ το φιλτρο σου.
Απλα αφηνεις το φιλτρο ανοιχτο να λειτουργει κατα την αλλαγη. (φυσικα ειναι απαραιτητο οι σωληνες εισαγωγης να βυθιζονται μεσα στο νερο ακομα και μετα την οποιαδηποτε πτωση της σταθμης κατα την αλλαγη νερου, για να συνεχιζει η ροη του νερου απο το ενυδρειο στο φιλτρο)
Οταν βαζεις το φρεσκο νερο και το φιλτρο συνεχιζει να λειτουργει, ολο το νερο παει υποχρεωτικα στο ενυδρειο αφου το νερο ακολουθει την πιο ευκολη οδο, κι αυτη ειναι η ανοιχτη διοδος του σωληνα προς το ενυδρειο.
Δεν μπορει το νερο της αλλαγης να παει προς το φιλτρο γιατι το φιλτρο σπρωχνει στο ενυδρειο νερο. Ουτε μπορει να παει νερο απο το φιλτρο στο βαρελι, αφου κι εκει υπαρχει η αντλια που σπρωχνει το νερο στο ενυδρειο.

Τα υλικα που χρειαζεσαι ειναι ενα Ταυ (στο σωληνα που στελνει νερο απο το φιλτρο στο ενυδρειο), ενα βανακι και αλφαδολαστιχο μεχρι την αποχετευση και μεχρι το βαρελι.
Το αλφαδολαστιχο αυτο πρεπει να αδειαζει απο το νερο μετα την αλλαγη, για αποφυγη ρισκου αναπτυξης παθογονων βακτηριων λογο στασιμου νερου για πολλες ημερες.
Προσωπικα εχω φροντισει τα ενυδρεια μου να ειναι κοντα σε μπαλκονι, και το βαρελι μπορει να βρισκεται κοντα στο ενυδρειο, οποτε ο σωληνας ειναι μικρος και ευχρηστος.
Αν χρειαστει να ειναι μακρυ το αλφαδολαστιχο, ενδεχεται να χρειαστει διπλο βανακι για ευκολη αποσυνδεση και φυλαξη του, χωρις απονερα στο πατωμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01658 seconds with 11 queries