Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 04-10-14, 17:27
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
παναγιωτη καλη αρχη φιλε μου

λοιπον το ψαρι σου το σκουρο ειναι metriaclima greshakei θυληκο..το βγαζεις λοιπον γιατι δεν εχει θεση εκει.

για αρχη φτιαξε το χαρεμι σου σωστα μονο 1 στα λιτρα σου (αν και θα προτιμουσα ενα κοπαδι demasoni μεσα)

φτιαξε καλυτερα τις πετρες σου πιο συμπαγη και δωσε και υψος..

η αεροκουρτινα στης αφρικανες δεν προσφερει απολυτος τιποτα (απλα νευρικοτιτα) αφου εχεις το spraybar φτιαξε μια καλη αναταραξη και τελειωσες..

η μοβ η λαμπα.. κατι με χαλαει προσοπικα δεν ξερω..

τους 2 θερμοστατες για να τους τρεξεις σωστα θα πρεπει να παρεις εναν κοντρολερ ..

καλη προσπαθεια και με μερικες διορθωσεις θα γινει αψογο!
Καλησπέρα Παναγιώτη μου αρέσει το ενυδρείο σου αλλά καλύτερα είναι να προσθέσεις κι άλλες πέτρες κάνοντας 2 στίβες στις άκρες του ενυδρείου ώστε να έχεις κρυψώνες (μην τις βάζεις όλες οριζόντια ) και νΆ ανεβάσεις λίγο το Ρh,στις περιοχές της λίμνης Malawi που το συναντάμαι το Gh είναι 9-19d.Τα labidochromis caeruleus μου αρέσουν το ένα είναι αρσενικό το άλλο δεν φαίεται καλά στις φωτογραφίες πρόσθεσε 3 θηλυκά ακόμα. Το άλλο ψαράκι δεν φαίνεται καλά αλλά σίγουρα δεν είναι metriaclima greshakei που λέει ο φίλος μου Στέλιος αλλά πιθανότερο να Άναι pseudotropheus zebra blue όπως η φωτογραφία που θα σου παραθέσω


Αν το τελείωμα του ραχιαίου και κοιλιακού πτερυγίου είναι στρογγυλεμένο όπως του επάνω ψαριού της φωτογραφίας τότε είναι θηλυκό. Στο αρσενικό και τα δύο έχουν πολύ μυτερά άκρα. Αν πέτυχα λοιπόν την αναγνώριση ταιριάζουν με τα labidochromis caeruleus σαν συγκάτοικοι μόνο που το κοπάδιτους πρέπει να προσέξεις να Άχει μόνο ένα αρσενικό με 5 θηλυκά γιατί είναι επιθετικό. Για την διατροφή τους μπορείς να τους προσφέρεις flakes λαχανικών,spirulina,καλής ποότητας granules ( θα επιχειρήσω να προτείνω την New Life Srectrum ),κατεψυγμένη artemia & krill.
-------------------------

Θέλω να συμπληρώσω πως πρέπει να προγραμματίσεις οι αλλαγές νερού να Άναι 30 - 50% εβδομαδιαίως για να μην έχεις προβλήματα και να μην ξεπερνάνε τα ΝΟ3 10.Όσον αφορά την καφέ άλγη μήπως πέφτει ο ήλιος πάνω στο ενυδρείο σου; Αν ναι κλείσε λίγο τα πατζούρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 04-10-14 στις 17:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01643 seconds with 11 queries