Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-07-14, 23:43
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή Κατασκευή νέου ενυδρείου

Καλησπέρα σε όλη την παρέα...μετά από αρκετό ψάξιμο για μεγαλύτερο ενυδρείο κατέληξα σε επιλογή DIY αφού βρήκα τζαμά με σούπερ τιμή,συγκεκριμένα διαστάσεις 1,10 (Μ) Χ 0,45 (Π) Χ 0,55 (ή 0,60) (Υ) με 10mm τζάμια στην τιμή των 50€...
Καταρχήν το ενυδρείο θα το κολλήσω με έναν φίλο και συνχομπίστα που έχει κολλήσει ένα 120λίτρο και ένα 60λίτρο,νομίζω θα τα καταφέρουμε
Πάμε σε κάποιες πρώτες απορίες και βλέπουμε...
1]Σκέφτομαι να βάλω δύο κόντρες κατά μήκος στον πάτο,τι λέτε χρειάζεται και πάνω;
2]τα τζάμια τι είναι προτιμότερο να τα κολλήσω πάνω στον πάτο ή περιμετρικά;Κάπου είχα διαβάσει για το δεύτερο.
3]Έχω αυτό το φίλτρο θα χρειαστεί να βάλω κι ένα ακόμη μικρότερο σαν αυτό για παράδειγμα;
4]Στα 180 λίτρα έχω φωτισμό μια AQUASTAR 38W (αν θυμάμαι καλά) στα περίπου 300 λίτρα τι πρέπει να κάνω να προσθέσω μια ακόμη;

Παράλειψη μου,το ενυδρείο προορίζεται για αφρικάνικο malawi και θα φιλοξενήσω ένα χαρέμι Ps. Acei και ένα χαρέμι Labidochromis.

Έχω ήδη προμηθευτεί τρελή ποσότητα moonstone και σε καμιά βδομάδα θα φέρω και άμμο θαλάσσης από παραλία της Αίγινας...Δεν θα το βιαστώ,θα πάρει τον χρόνο του και για αποφύγω λάθη και για οικονομικούς λόγους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01717 seconds with 11 queries