Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-11-16, 17:02
CostasD Ο χρήστης CostasD δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Ξαναστήσιμο Παλιού Ενυδρείου βήμα βήμα

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα ενυδρείο περίπου 180λτ το οποίο φιλοξενεί Labidochromis Caeruleus Yellow πάνω απο 10 χρόνια. Ενώ στο παρελθόν είχα αρκετές γέννες, από τότε που έχασα τον Α αρσενικό (εδώ και μερικά χρόνια) ο πληθυσμός όλο και μειώνεται και τώρα εχω μόνο 4 ψαράκια, όλα θηλυκά. Προσπάθειες με εναλλακτικά αρσενικά δεν ευδόκησαν... Το ενυδρείο δεν ειχε ποτε προβλημα, ψάρι ποτε δεν αρρώστησε κλπ. Θέλω να πιστεύω ότι μάλλον απο γεράματα έφυγαν τα περισσοτερα ψαράκι ή απο καυγά.

Όπως και να έχει, σκέφτομαι να το αδειάσω, να του καθαρίσω την άλγη που έχει μαζέψει σε δύσκολα σημεία, να αλλάξω υπόστρωμα και πέτρες και γενικά να το ξαναστήσω απο την αρχή.

Η επιλογή μου είναι πάλι κιχλίδες malawi αλλά αυτή τη φορά όχι μόνο ένα είδος. (εκτός αν εχει καποιος καποια ενδιαφερουσα προταση η οποία όμως να χωράει τα υπαρχοντα 4 ψαρακια μου)

το πλάνο λοιπόν είναι το εξής:

1. Άδειασμα και καθαρισμός ενυδρείου και φίλτρων.
2. Νέο aquascaping.
3. Στρώσιμο.
4. Εισαγωγή ψαριών

Ξεκινάω απο το 1 λοιπον.

Αδειασμα και καθαρισμός.

α) Υπάρχει καποιο καθαριστικό ή καποιο υγρό που θα με βοηθήσει να αφαιρέσω την άλγη απο το τζάμι, τα τοιχώματα του εσωτερικού φίλτρου κλπ
β) Το τζάμι έχει πάμπολλες εσωτερικές γρατζουνιές απο το καθάρισμα. Εχω δεί κατι υγρά και αλοιφές κλπ που περνάς το τζάμι, το τρίβεις με σβουράκι και φευγουν οι γρατζουνιές. Με ανησυχεί όμως η τοξικοτητα που σιγουρα έχει. Το έχει κάνει κάποιος?
γ) Σκέφτομαι να αφαιρέσω το εσωτερικό φίλτρο που πιάνει χώρο και να βάλω ίσως ένα δευτερο εξωτερικό. Φανταζομαι ειναι με κόλλα στο τζάμι. Το έχει αφαιρέσει κανείς? Η κόλλα απο το τζάμι βγήκε ή εμεινε σημάδι και ειναι χειρότερο?
δ) Για την προσωρινή φιλοξενία των 4 ψαριών που ήδη έχω, υπάρχει ένα μικρό ενυδρείο 25λτ που λεω να τα βάλω. Ας μου επιβεβαιώσει κάποιος : αρκεί να πάρω νερό απο το υπάρχον ενυδρείο ή πρεπει να πάρω και νερό και υλικά απο τα φίλτρα του υπάρχοντος και να τα βάλω στο νέο ώστε να μην θελει στρώσιμο?

Ας δουμε αυτά αρχικά και μετά πάμε παρακάτω.

Άν κάποιος έχει την εμπειρία και το κουράγιο να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

ευχαριστώ πολύ

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01644 seconds with 11 queries