Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 29-02-16, 17:26
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το πιθανότερο πιστεύω είναι είτε το θηλυκό να γέννησε το αυγό στην είσοδο του φίλτρου είτε το μωρό να διάλεξε να μπει μέσα για προστασία από τα υπόλοιπα ή να κατέληξε απλά εκεί μέσα και να μην εξερεύνησε αρκετά για να βγει. Ειδικά αν τράβαγε και κανα φαί που και που...

Εμένα ένα μωρό Megalechis thoracata με το που το έβαλα στο 2μετρο, πήγε κατευθείαν sumo από τον φόβο του για τα μεγάλα μου Δεν το κατάλαβα αλλά μια μέρα που πείραζα τα υλικά στο sump, βλέπω ένα γαροψαράκι στο χέρι μου(!). Κάθεται και το πιάνω με το χέρι και το επιστρέφω στο κύριο ενυδρείο. Ούτε λίγες ώρες δεν κάθησε, δεν ήξερε να φερθεί και δαγκώθηκε, οπότε πήγε μόνο του στην υπερχείλιση και πήδηξε στο sump... Το sump έχει ασφάλεια αλλά ελάχιστο φαί και είχε μείνει όπως ήταν όταν το πρώτο έβαλα στο ενυδρείο 2μήνες πριν.. Έτσι το ξανάπιασα κάνοντας γενική καθαριότητα στο sump και στο έβαλα σε γεννήστρας στο κύριο ενυδρείο για να παχύνει και να μεγαλώσει λίγο. Συνήθισε λίγο τα τέρατα γύρω του, δεν του άρεσε που πέρναγαν παντού δίπλα του, και το βράδυ πέρασε πάνε από τα τοιχώματα της γεννήστρας και μπήκε στο κύριο ενυδρείο, όπου και έμεινε στην κρυψώνα των άλλων Megalechis. Τώρα κυκλοφορεί μαζί με τα "τέρατα"

Συμπέρασμα: ότι θέλουν κάνουν! Και στο διαμέρισμα της αντλείας δεν πήγε ποτέ, παρότι μπορούσε να πηδήξει και να πάει με τροπο παρόμοιο με αυτόν που διάλεξε να κατέβει την υπερχείλιση. Κάτι ξέρουν, αν και όχι απαραίτητα το καλύτερο για αυτά. Δίνουν όμως τον χρόνο να τα βρείς και να τα βοηθήσεις
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01447 seconds with 11 queries