Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-08-07, 12:26
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Cool Αρχάριος ζητάει βοήθεια .

Παιδιά καλησπέρα σας και από μένα, έχω βρει το φόρουμ σας εδώ και 2 μέρες και ήθελα να γράψω αλλά δεν προλάβαινα. Και τώρα δηλαδή στα βιαστικά θέλω να ρίξω ένα πρώτο ποστ και έφυγα για δουλειά.

Όντας τελείως αρχάριος, και έχοντας τεράστια αγάπη για το υγρό στοιχείο, αποφάσισα και εγώ να στήσω το δικό μου μικρό ενυδρείο με χρυσόψαρα αρχικά, και έχει ο θεός στη συνέχεια. Είναι κάποια πράγματα που θέλω να ρωτήσω σχετικά καθώς έχω μείνει με τις απορίες...

Έφτιαξα ένα ενυδρείο 90 λίτρων,και έχω τοποθετήσει μέσα 6 χρυσόψαρα, και έναν γλύφτη. Δεν είχα την παρανικρή ιδέα για τον κύκλο του αζώτου κλπ μέχρι που τα διάβασα εδώ στο φόρουμ, και πρέπει να πω ότι παρόλο που δεν έκανα καμμία ενέργεια από αυτές που λέτε, το ενυδρείο το έχω 3 βδομάδες και τα ψάρια μου χαίρουν άκρας υγείας και θέλουν να φάνε τον κόσμο όλο (χρυσόψαρα είναι ξαναλέω ).

-Γιατί βγαίνουν στην επιφάνεια του νερού και "πιπιλάνε" χωρίς να υπάρχει τροφή?
-Γιατί πάνε και "τρώνε" τον χαλαζία που έχω τοποθετήσει στον βυθό??
-Μήπως θα πρέπει να σταματήσω να τα ταίζω 3-4 φορές την ημέρα? Υπάρχει κίνδυνος να σκάσουν απ'το πολύ φαγητό??
-Μήπως επειδή τα ταίζω τόσο οι κοιλιές τους έχουν γίνει σαν μην πω τι?

Πάντως παιδιά πέφτω για ύπνο και νομίζω ότι θα βγουν έξω απτο ενυδρείο να φάνε και μένα ... Αλλά είναι τελικά πολύ ωραία συντροφιά και ομορφιά!

Αυτά για αρχή, λεπτομέρειες σε επόμενα ποστ που θα έχω και περισσότερο χρόνο,προς το παρόν πρέπει να την κάνω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01492 seconds with 11 queries