Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 25-05-07, 19:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως θυμαμαι που οταν ημουν μικρη.. μου αρεσε να πιανω τις ανεμωνες.. γιατι κολλαγαν ελαφρια στα δαχτυλα.
Ποτε δεν θυμαμαι να με ειχε πιασει φαγουρα.
Sonia, έχεις απαντήσει από μόνη σου την ερώτηση σου. Είπες...με τα δάκτυλα. Σε εκείνο το σημείο, το δέρμα είναι χοντρότερο και πιο σκληρό από άλλες περιοχές του σώματος μας, που με ευκολία μια μικρή ανεμώνη θα μπορούσε να το διαπεράσει, με μια εκτόξευση φαρμακερής νηματικίστης.

Όπως περίπου και στην περίπτωση της τσουκνίδας. Αγγίζοντας με τα ακροδάκτυλα δεν μας διαπερνά.

Έτσι, καλό είναι να μην πειραματιζόμαστε με τέτοια ζωντανά στην παραλία και ειδικά εκτός Ελλάδας.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως τα λες ρε Βασίλη.

Να πω και εγώ ότι τις συγκεκριμένες ανεμώνες τις συνάντησα μονό σε τόπους που το νερό είναι σχετικά βρόμικο (έξω από ιχθυοτροφείο).Δεν ξέρω αν αυτό ισχύ η αν ήταν τυχαίο. Έχω δει φίλο μου που άγγιξε ανεμώνη κοκκίνισε το χέρι του μέχρι τον Αγκόνα και είχε τρομερή φαγούρα. Εμένα δεν με πειράζει να αγγίξω ανεμώνη. Τελικά είναι θέμα οργανισμού.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα
Γιάννο, νομίζω με την απάντηση που έδωσα στην πιο πάνω φίλη, απαντήθηκε και το δικό σου ερώτημα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 25-05-07 στις 19:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01710 seconds with 11 queries