Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 03-06-21, 23:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Μια ερώτηση (+ 1δωρο) προς τον Κλεόβουλο για brain food.
Εφόσον έχουν μηδενισει αμμωνία και νιτρώδη, ποια είναι η ακριβής τιμή των νιτρικών που κάποιος στηρίζεται 100% πως έστρωσε το φίλτρο; Έχω διαβάσει άρθρα, όπου δινουν διαφορετικές βάσεις 20+ ή 30+ κτλ.
Επίσης, ο ζεόλιθος επηρεάζει τόσο πολύ και τη μέτρηση των νιτρικών; Πως γίνεται με ελάχιστες αλλαγές νερού και χωρίς φυτά να έχει 10- μετά απο τόσο καιρό; Σαν να μην έχει ξεκινήσει καν ο κύκλος του αζώτου. Η απάντηση ίσως να είναι απλούστατη, έχω σκαλωσει. Λύσε μου την περιέργεια, σε παρακαλώ...
........
Η διαδικασία του στρωσίματος του ενυδρείου (εννοώντας να επέλθει μια σχετική βιοχημική ισορροπία στο κλειστό μας υδάτινο οικοσύστημα - λέω σχετική γιατί μπορεί να προκληθεί ανισορροπία από διάφορους παράγοντες πχ εισαγωγή πολλών νέων ψαριών, προσθήκη περίσσειας τροφής, παρουσία ζωικών ή φυτικών οργανισμών υπό αποσύνθεση κλπ-) μπορεί να διαρκέσει πολλούς μήνες. Οι χομπίστες συνήθως ασχολούμαστε με τον κύκλο του αζώτου θεωρώντας ότι αυτή η διαδικασία ολοκληρώθηκε. Δεν είναι όμως έτσι ακριβώς. Εκτός από του αζώτου υπάρχουν και άλλοι κύκλοι χημικών στοιχείων που πρέπει να ολοκληρωθούν γι αυτό και στην αρχή συστήνουμε να υπάρχει προσοχή και παρακολούθηση των παραμέτρων και όχι βεβιασμένες κινήσεις και αλλαγές (το σύνηθες λάθος λόγω ανυπομονησίας του νέου χομπίστα είναι η εισαγωγή πολλών ψαριών μαζί).
Όσον αφορά τον κύκλο του αζώτου όταν μηδενίσουν αμμωνία, νιτρώδη και τα νιτρικά ξεπεράσουν τα 20-30+ τότε θεωρούμε ότι ολοκληρώθηκε. Αυτό δεν σημαίνει ότι εφησυχάζουμε γιατί πχ αν έχουμε ένα φίλτρο με λίγο όγκο βιολογικών υλικών άρα και μικρό αριθμό ωφέλιμων βακτηρίων και βάλουμε ένα μεγάλο αριθμό ψαριών στο ενυδρείο μας και κάνουμε μετρήσεις τότε θα ξαναμετρήσουμε αμμωνία.
Ο ζεόλιθος απορροφά την αμμωνία που είναι η τροφή ωφέλιμων βακτηρίων. Όσα απ' αυτά καταφέρουν να αναπτυχθούν, λιμοκτονούν και δεν μπορούν να πολλαπλασιαστούν.
Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ak3524 Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
Η λυση που βλεπω εγω με τα δεδομενα που εχω ειναι, να βγαλω αυτα που εχω στο φιλτρο τωρα, να παω να παρω σιποραξ και ενα σφουγγαρακι να τα βαλω μεσα .........
Αυτό προτείνω να κάνεις. Αν μπορείς κράτησε το κεραμικό υλικό που έχει το φίλτρο (αν είναι πορώδες, αν δεν είναι βγάλτο κι αυτό).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01683 seconds with 11 queries