Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 03-04-18, 14:10
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα καταρχήν ΤΕΛΕΙΟ ενυδρείο
Θεωρώ όμως οτι η υπερχείλιση δεν ειναι σωστά φτιαγμένη και θα έχεις θέματα, και ίσως όχι μονο με θόρυβο.

Χωρίς να είμαι και ο ποιο έμπειρος αλλά επειδή και εγώ την πάτησα και διάβασα αρκετά θα σου πω τα εξής

Οι σωλήνες που κατεβάζουν νερό ακόμη και με δύο jebao είναι Υπερβολικά μεγάλοι. Αδύνατον να μην κάνουν θόρυβο λόγο αέρα και επιπλέον οι βάνες τους θα ήταν καλύτερο να είναι σχετικά κοντά στην είσοδο του νερού.
Ίσως το σώσεις λίγο γιατί ειναι παράληλα για αρκετό μήκος αλλα σίγουρα θα έχεις κάποιο θόρυβο...

Αυτή η στεγανοποίηση με σιλικόνη δεν μου αρέσει.
Με ένα λάστιχο δεν στεγανοποιειται? Αν όχι σημαίνει οτι δεν πιάνει καθόλου πάνω στο τζάμι και αν κουνηθεί λίγο μπορεί να ξεκολλήσει και να πλημμυρίσεις. Αν βάλεις ποιο χοντρό σωλήνα στο σημείο και το μειώσεις μετά?

Έτσι όπως είναι το χτένι (χαμηλά) σίγουρα η στάθμη του νερού θα φαίνεται κάτω από το ξύλο του καπακιού...
Με τα bulkheads ίσως έχεις θέμα με την κόντρα του ενυδρείου και να μην μπαίνουν εύκολα. Αν καταφέρεις και τα φτιάξεις όμως όπως λέει ο Κώστας θα ρυθμίσεις ποιο εύκολα την στάθμη του νερού

Το καλό ειναι οτι το στήνεις τώρα και όλα διορθώνονται σιγά σιγά.
Διάβασε όμως λίγο θέματα με κατασκευές sump για να σε βοηθήσει να καταλάβεις κι εσύ τι θέλεις να κάνεις...
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους που μου λέτε τις γνώμες σας γιατί παρότι δεν ξέρω και εγώ σχεδόν τίποτα από σαμπς διαβάζω τώρα κάποια θέματα προφανώς αυτος που το έκανε πρέπει και να το διορθώσει και ελπίζω να το κάνει όταν έρθουν οι αντλιες για να ρυθμιστεί η ροή και να στεγανώποιηθει πληρως το συστημα γιατι δεν θέλω να φαντάζομαι τι θα γινει εαν κοπει το ρευμα... Για αυτο είναι σημαντικο να το στεγανοποιησει εγώ δεν ειμαι σε θέση να ξέρω τώρα το αδειάζω για να το καθαρισω απο οτι φαίνεται θέλει και βέτεξ πολύ ώρα να φύγε ιτο νερο που δεν θα παρει η αντλια χαχα . Τελοσπαντων και εγω ηξερα οτι το νερο πρεπει να παιρνάει μονο απο τα χτενια και οχι απο πουθενα αλλού ... Τώρα για τις βάνες νομιζω απο θεμα χώρου μπηκαν εκει που ειναι δεν υπηρχε χωρος ειναι λιγο στριμωχτα τα πραγματα . Ειναι παντως αρκετα κοντα ειδικά η μία βάνα .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01774 seconds with 11 queries