Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 01-12-16, 10:45
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν κατάλαβα καλά, ένα καινούργιο φίλτρο πενήντα ημερών όπως το δικό μου, πρέπει όπου νάναι, να χρειαστεί καθαρισμό; Μου φαίνεται σαν κάποια λύση, ο καθαρισμός των υλικών του φίλτρου, να γίνει σε κάποιο μικρό βοηθητικό ενυδρείο γεμάτο με νερό από κάποια αλλαγή νερού του μεγάλου! Είναι ο μόνος δυνατός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ,ώστε να δει κανείς τι πραγματικά θα βγεί από το καθαρισμό των υλικών του φίλτρου, καθώς στο μαυρο δοχείο της αλλαγής, μου φαίνεται κάπως απίθανο να εντοπιστούν και να διασωθούν οι μικρές γαριδούλες, αν υπάρχουν ή άλλοι χρήσιμοι οργανισμοί ,όπως σαλιγγάρια που τυχόν έχουν παγιδευτεί μέσα στο φίλτρο! Από ότι φαίνεται πρέπει να αγοράσω, και κάποιο μεταχειρισμένο 60-80λιτρο, ώστε να το έχω και για διάφορες τέτοιες έκτακτες καταστάσεις ( καραντίνα, γεννητούρια, ασφαλή καθαρισμό του φίλτρου κ.τ.λ Επιπλέον παραδόξως, μου φαίνεται πολύ αποτελεσματικότερο από ότι περίμενα όταν το σχεδίαζα! Δεν είναι καθόλου επιρεασμένη η ροή του ( τη μέτρησα προχθές) και δεν έχει βρωμίσει το υλικό του, πέραν των άλλων επιπλέον πρακτικών δυνατοτήτων- πλεονεκτημάτων του, έναντι των συμβατικών. Αν δεν διαψευστώ μετά από κάποιο χρόνο δοκιμών, που πιθανότατα θα δείξουν τις όποιες αδυναμίες του ή παιδικές ασθένειές του και πειστώ για αυτά που υποψιάζομαι, ίσως κάποια στιγμή να το παρουσιάσω στο αντίστοιχο θέμα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01527 seconds with 11 queries