Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 25-02-20, 08:28
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη λοιπον!
Ειναι υπερβολη 15αρι τζαμι σε αυτες τις διαστασεις,θα ειναι ασηκοτη η γυαλα.Με 10αρι τζαμι θα εισαι καλυμμενος και θα σου βγει πολυ πιο φτηνο.
ευχαριστω πολυ

To κοστος εδω ειναι μικρο .... πολυ πιο φθηνα απο ελλαδα/ευρωπη..

Θα εκανα πιο μεγαλο ενυδρειο αλλα θα ειναι υπερβολη για το μεγεθος του σαλονιου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στα νερά μας Φώτη και καλή επιτυχία στο εγχείρημα!
Πάω κατευθείαν στις ερωτήσεις:
1. Ποιο ακριβό/επώνυμο βιολογικο υλικο θα προτεινατε? η ελαφρόπετρα είναι ίδια με το επώνυμο matrix seachem οπότε δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο
2. Πως σας φαινεται η συσταση της φιλτρανσης μου Μια χαρά είναι. Το πούριτζεν είναι υπερβολή αλλά δεν βλάπτει αν δεν μας ενδιαφέρει το έξοδο. Στο πρώτο επάνω καλάθι σαν τελευταίο υλικό θα έβαζα ένα λεπτό στρώμα ενυδρειακό βαμβάκι.
3. Ποια η γνωμη σας για το 3D background, οσο αφορα την υγεια του οικοσυστηματος μας..Σωστές οι ανησυχίες σου. Προτιμώ το βάψιμο ή ένα σκούρο αδιαφανές φιλμ.
4. Γνωμη για θερμοστατες και επισης για συνολικα W... Οταν ειχα δισκους.. (Στην ελλαδα)... ακολουθουσα τον κανονα μεικτα λιτρα= βατ... αλλα οι δισκοι θελουν πιο ζεστο νερο... μηπως με 2χ200 ειμαι οκ για αφρικανες? Φαντάζομαι η θερμοκρασία εκεί κάτω θα επιτρέπει εύκολα έναν 300άρη να ανεβάσει άνετα τους 25 περ. βαθμούς που χρειάζονται αυτές οι κιχλίδες
5. Ποιο τροπο στρωσιματος προτιματε? - ο χρονος δεν με πιεζει.. μπορω να του δωσω μεχρι 4-5 βδομαδες..Αφού μάλλον είναι δύσκολο να βρεις μπόλι εγώ θα προτιμούσα το στρώσιμο με τροφή.
6. Τι φωτισμό να προτιμήσω στις αφρικανες? Μια λάμπα daylight και μιά cοolwhite είναι καλός συνδυασμός. Βρίσκεις led τύπου φθορίου για οικονομία ή Τ5 για καλύτερη απόδοση από τις Τ8.
7. Τι κοκομετρία αμμο χρησιμοποιουμε συνηθως? Εχω διαβασει οτι πρεπει να αποφυγουμε την ψιλη ψιλη αμμο.. Υπαρχει καποια ιδανικη κοκομετρια? Να αποφύγεις την πάρα πολύ ψιλή σαν πούδρα ή τύπου carat που λόγω της αναγκαίας έντονης κυκλοφορίας θα σηκώνεται και θα καταλήγει στα φίλτρα. Η θαλασσινή από καθαρή παραλία είναι μια χαρά.

Ευχαριστώ πολύ για ακόμη μια φορά Κλεόβουλε!

Καθαρή παραλία δυστυχώς δεν μπορώ να βρω οπότε πάμε στην λύση της αγοράς.. Κάνω attach μερικες φωτο με διαφορετικες κοκομετριες.. ποια θα μου πρότεινες? και περιπου ποσα κιλα να υπολογιζω?

Σχετικα με την ελαφροπετρα! ποσα περιπου κιλα να υπολογιζω? εχεις καποια εικονα?

Επίσης παράγγειλα υγρα τεστ νερου... θα τα εχω σε 2 μερες περιπου ωστε να δουμε σε τι κατασταση ειναι το νερο βρυσης για να σχεδιασουμε τα συμπληρωματα αν χρειαζονται.. (ελπιζω οχι.. δεν μ αρεσει η πολυ χημεια μεσα στο ενυδρειο)

σχετικα με τους θερμαντηρες... να το κανω 2χ 150 για καλυτερο distribution ή 2χ200 ?

ευχαριστω πολυ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  59,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  333
Μέγεθος:  72,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  337
Μέγεθος:  66,4 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fotis_cycling : 25-02-20 στις 08:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01995 seconds with 12 queries