Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 30-05-17, 14:31
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Η δική μου μικρή εμπειρία σε τέτοια σκισίματα είναι μικτή. Έχω θηλυκό που η ουρά του έδειξε να αποχρωματίζεται στο κέντρο αρχές Σεπτεμβρίου και τελικά σκίστηκε. Σήμερα είναι το μεγαλύτερο ψάρι του κοπαδιού αλλά το σχίσιμο παραμένει. Απλά φαίνεται να έχει επουλωθεί και έμεινε μόνιμα η ουρά ψαλιδωτή.
Στην πραγματικότητα είναι η μάνα-γιαγιά όλου του κοπαδιού μου αφού ήταν η μόνη που επέζησε από τα 4 που αγόρασα τον Αύγουστο και έχει γεννήσει τουλάχιστον 2 φορές. Τα υπόλοιπα ψαράκια που έχασα τότε εμφάνισαν επίσης προβλήματα στις ουρές τους οπότε σίγουρα αυτό το σκίσιμο ήταν σύμπτωμα κάποιας ασθένειας.

Νεαρό αρσενικό που είχε πολύ μεγάλη ουρά σαν βεντάλια και την καμάρωνα έχασε το πάνω μισό της (μέσα Φεβρουαρίου) χωρίς να βρω την αιτία. Δεν είχε καμία ένδειξη ασθένειας και δεν υπήρχαν ούτε υπάρχουν άλλες επιθέσεις στο ενυδρείο για να υποθέσω ότι υπάρχει "δράστης" οπότε το απέδωσα σε ατύχημα αν και τα άλλα αρσενικά είχαν κάθε λόγο να ζηλεύουν.
Σήμερα έχει αποκατασταθεί πάνω από 50% της ζημιάς.
Και στις δύο περιπτώσεις μόλις παρατήρησα το πρόβλημα έδωσα melafix για λίγες μέρες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01652 seconds with 11 queries