Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 16-08-11, 23:04
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε michael151 καλώσήρθες στο κλαμπ.
Είσαι χειμαρώδης αλλά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω. Βρίσκομαι στην διαδικασία που μελετώ ότι έχει σχέση με τον συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου προκειμένου να μπω και εγώ. Μιλάμε για πολύ διάβασμα...."Αυτο φιλε μου εννοειται".
Όπως θα πρέπει να γνωρίζεις πρέπει να αναπτύξεις την βιολογία σου. Την άμμο την μάζεψες από την παραλία (στεγνή), εκεί που σκάει το κύμα ή από τον βυθό ;;; "Λιγο πιο μεσα απο εκει που σκαει το κυμα.."Παίζει ρόλο προκειμένου να έχει την απαραίτητη "βιολογία"."Χμ..ελπιζω να εχει" Προσοχή σε αυτό. Πόση έχεις βάλλει (πάχος) ;"Περιπου 5 εκατοστα,Καταλαβαινω οτι ειναι λιγο". Συνίσταται τουλάχιστον 12 εκ. Το χαλίκι τι το θες, και μάλιστα ξεπλυμένο (????) τι εννοείς ? "Αυτο ηταν μια δικη μου ανοησια,μιας και πιστευα οτι αν βαλω σκετη την αμμο,ισως να μην αεριζεται καλα, μιας κι εχω διαβασει οτι "πετρωνει".Αρα σκεπτομενος αυτο(και οτι θ'ανεβαζει και το ph), πιστεψα πως θα ειναι ενας τροπος αναεροβιας βοηθειας για το βυθο!Ξεπλυμενο εννοω πως καποια στιγμη με νερο βρυσης το ξεπλυνα,για την απομακρινση σκουπιδιων".
Ψάξε για τραγάνες, θα σε βοηθήσουν πολύ...είναι πιστεύω βασικό στοιχείο. Σχετικά με τις πέτρες κλπ νομίζω πως βιάζεσαι λίγο. Έχεις ψιλοφορτώσει το σύστημά σου. "Αν εινι ερωτηση θα σου πω πως τωρα στρωνει (εδω και μια εβδομαδα)και πιστευω οτι ισως οι πετρουλες με την αλγη τους βοηθησουν σε αυτο!"
Προσοχή στην ανεμώνη όχι πολύ συχνό τάϊσμα, κανένα κομματάκι γαριδούλα 2-3 φορές την εβδομάδα πιστεύω θα είναι εντάξει. Καλύτερα για τα ζωντανά να σου απαντήσει κάποιος έμπειρος.
Το φίλτρο τι το θες... αν χρησιμοποιείς βιολογικά υλικά, όπως στο γλυκό νερό θα σου ανεβάζει νιτρικά και δεν νομίζω ότι τα χρειάζεσαι."Γιατι συμβαινει αυτο?" Καλύτερα χωρίς βιολογικά υλικά απλώς βάλε μπόλικο υαλοβάμβακα (ενυδρειακό βαμβάκι), άνθρακα και αντιφώσφορο. Κράτησέ το αν θες για την κυκλοφορία. Χρησιμοποιείς κανέναν άλλο κυκλοφορητή ;;"Οχι.."
Με την συμπλήρωση νερού με Α/Ο πιστεύω ότι θα είσαι οκ αλλά έχω διαβάσει και συμπλήρωση με νερό βρύσης και αντιχλώριο. Αφού είσαι δίπλα στη θάλασσα τι τη θες την αποθήκευση νερού."Γιατι ακομη κι ετσι το χειμωνα αν κανει μερικες ή και πολλες μερες κακοκαιρια..θα ειναι δυσκολο και για μενα να περνω καλο νερο απο τη θαλασσα και μαλιστα χωρις να γινω λουτσα!!" Κάνε καμιά βόλτα τριγύρω σε κανένα καθαρό και μακριά από αποχετεύσεις μέρος της περιοχή σου και τράβα 1 -2 φορές την εβδομάδα καθαρό και φρέσκο νεράκι για τις αλλαγές. Ιδιαίτερα μέχρι να μπει σκίμμερ...αλλαγές κάργα...και ιδιαίτερα τώρα που είναι αρχή.
Το βασικότερο όμως όλων..δεν ανέφερες πουθενά για μετρήσεις..το Α και το Ω στο ξεκίνημα κάθε ενυδρείου...συνεχόμενες μετρήσεις μέχρι να "στρώσει" το σύστημα.
Τα χτένια με λίγο επιφύλαξη για τόσο νωρίς. Ωστόσο οι ερημίτες, οι γαριδούλες και οι αχινοί ιδιαίτερα για τις άλγες είναι πολύ ++++. Νομίζω ότι βιάζεσαι λίγο...
Για τα φώτα δεν το έχω ψάξει επαρκώς ακόμη αλλά κάποια ακτινική κλπ για θαλασσινό θα είναι οκ. Δεν θα έχεις τις τρελές απαιτήσεις των υφάλων.
Σχετικά με την απλότητα του μεσογειακού χαμηλών απαιτήσεων μ'εγας δάσκαλος ο Panos alexandroupoli. Διάβασε την ανάρτηση για το ενυδρείο που έκανε και θα καταλάβεις για όσα κυκλοφορούν για διάφορα συστήματα που κάνουν...τα πάντα. Απλότητα και ευκολία χωρίς όμως πολλές απαιτήσεις.
Θα χαρούμε πιστεύω πολλοί εδώ μέσα να μάθουμε την εξέλιξή σου....Ρίξε και καμιά φωτό στο λαό...."Υπομονη λιγο για φωτο γιατι δεν εχω και καμοια καλη φωτογραφικη, οποτε αναμενατε!"
Καλή συνέχεια...
Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου κι ευχομαι να τα καταφερω!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01986 seconds with 11 queries