Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 21-03-18, 16:36
Το avatar του χρήστη ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ
ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ Ο χρήστης ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2017
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο το ενυδρειο σου!!
Εγω δεν νομιζω το προβλημα να ειναι τα πολλα ψαρια..σιγα το μεγεθος 30 ζωοτοκα και ειδικα μ αυτο το φιλτρο.καπου αλλου βρισκεται η αιτια οπως αυτο που ειπες να χει ψοφησει καποιο ψαρι κ να μην το βλεπεις..
κανε μεγαλυτερες αλλαγες νερου,και νομιζω..μηπως εχεις πολυ φως;γι αυτο και οι αλγες,πρεπει να σαι απο πανω διαρκως με τοσο φως..
Η συνολικη ιχθυοφορτωση ειναι κοντα στα 50 ζωοτοκα & 3 SAE & τα ασπονδυλα.
Παντως και με τα μισα φωτα που αναβω παλι εμφανιζονται οι αλγες εχω δει οτι υπαρχει εξαρση μολις ριξω λιπασμα πραγμα που σημαινει οτι τα φυτα δεν μπορουν να το αποροφησουν και η περισια λιπασματος δημιουργει την αλγη.


Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου οντως!
Ενταξει η ιχθυοφορτιση δεν ειναι και λιγη αλλα μαζευονται πολυ γρηγορα τα νιτρικα και ειναι και φυτεμενο.
Μηπως πεφτει κανενα νιτρικο καλιο; Δεν τα ξερω τα λιπασματα...
Ποια τεστακια εχεις και ποσο καιρο ειναι ανοιγμενα; Ημ/νια ληξης;
Εγω θα δοκιμαζα και με αλλα τεστ.
Απο ταϊσματα πως παμε; Πλουσια τα ελεη;;
Μπορεις να δοκιμασεις και ελαφροπετρα στο φιλτρο σου (αν δεν εχεις ηδη) που κανει και μια καποια απονιτροποιηση.
Θα ηθελα να ξερω ποσα ζωοτοκα θα μπορουσα να φιλοξενω σε 160 λιτρα νερου γιατι τοσα ειναι τα καθαρα λιτρα νερου που εχω.
Για τα λιπασματα που λες το ενα εχει μηδενικα νιτρικα και το αλλο εχει νατριο και φωσφωρο απο νιτρικα και τα χρησιμοποιουσα οταν ειχα το κερατοφυλλο που τραβαγε ολα τα νιτρικα.
Τεστ χρησιμοποιω της Api freshwater και με της sera που εχω δοκιμασει παλαιοτερα ιδια αποτελεσματα επαιρνα. Εχουν ανοξει εδω και 5 μηνες και ληγουν το 19 η το 20 .
Απο φαγητο καταναλωνω τα 250ml tetra min tripical flakes περιπου στον ενα μηνα με δυο γευματα την ημερα με διαφορα περιπου 10 με 12 ωρες μεταξυ τους.
Οταν προσθεσα το siporax αφαιρεσα καποια λιγη αλαφροπετρα που ειχα γυρω στο μισο λιτρο και το κινεζικο μακαρονακι το χοντρο που ειχε μεσα το φιλτρο.

Στάλθηκε από το HT17Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Το νου σας ρεμάλια... η φύση ψάχνει τον τρόπο για την καταπολέμηση της τσιμεντοειδούς άλγης που δημιουργείται από το ανθρωποβακτήριο !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΠΠΟΛΥΤΟΣ : 21-03-18 στις 16:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02137 seconds with 11 queries