Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 23-01-15, 19:28
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

εγώ θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια μέθοδο που σε πολλούς μπορεί να μην αρέσει αλλά επειδή απεχθάνομαι τα χημικά(μόνο σε σοβαρές περιπτώσεις) ακολούθησα τον εξής τρόπο: Όταν όλα μου τα ψάρια στο ενυδρείο που έχω κόλλησαν ίκ, από έναν γλύφτη που είχα βάλει και που τελικά ψόφησε ο ίδιος, μέσα στο ενυδρείο είχα επίσης μωρά mollies, platies, red cherry shrimps και πολλά σαλιγκάρια πέραν από τα κανονικά που είχα. Με την χρήση φαρμάκου ήμουν σίγουρος ότι πολλά από αυτά τα μωρά αλλά και τα neon tetra που είχα δεν θα άντεχαν και έτσι αποφάσισα να μελετήσω το συγκεκριμένο παράσιτο. Αυτό που έκανα λοιπόν ήταν στο 120λιτρο ενυδρείο μου να βάλω έναν θερμοστάτη 50w(<60λιτρα) δίπλα ακριβώς από το φίλτρο και να τον φουλάρω. Αυτό που κατάφερνα ήταν ο θερμοστάτης να καίει φούλ συνεχώς χωρίς να φτάνει την θερμοκρασία του ενυδρείου πάνω από τους 27-28 και όταν το παράσιτο έσκαγε από τα πτερύγια των ψαριών να περνάει δίπλα από τον θερμοστάτη (λόγω φίλτρου) και έτσι να ψοφάει. Παράλληλα έκανα με σκούπα αλλαγές νερού καθημερινά για 1 εβδομάδα το 15% και μαζί με την τροφή και βιταμίνες. Μόλις έφυγαν όλα τα σημαδάκια από τα ψάρια συνέχισα κανονικά το σχέδιο με τον θερμοστάτη για άλλες 3 ημέρες και το παράσιτο μπορώ να πω πως εξολοθρεύτηκε. (αν μείνει εκτός σώματος ψαριού ψοφάει σε μερικές ώρες). Τελικώς ούτε ένας θάνατος και ούτε χρήση φαρμάκου που σαφώς θα είχε και επιπτώσεις στο οικοσύστημα του ενυδρείου. Στην περίπτωσή σου βέβαια έτσι όπως τα λες και εγώ θα πήγαινα στα φάρμακα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02078 seconds with 11 queries